Poğaçanın üstü nasıl kızarır?

Güzel kızarmış poğaçanın birkaç püf noktası bulunmakta. En popüler ve en fazla kullanılan metotsa poğaçaların üstüne yumurtanın beyaz...

 

Poğaça yapmanın çok önemli noktası güzel kızarması ve bu kızarıklığının hem görüntü aynı zamanda lezzet olarak yenilirken hissedilmesidir. Poğaçanın üzerinin kızarması hem iştah açıcı aynı zamanda lezzetli olduğunu göstermektedir. Bunu yapmak için birden fazla yöntem kullanılmakta. 

Güzel kızarmış poğaçanın birkaç püf noktası bulunmakta. En popüler ve en fazla kullanılan metotsa poğaçaların üstüne yumurtanın beyazının sürülmesidir, bazen yumurtanın sarısı ve beyazı beraber sürülebilir. Poğaçanın en kızarmış durumu için yumurta sürmek en iyi yöntemdir. Bir fırça yardımı ile bir tepsi börek için bir yumurta beyazını poğaçaların üstüne sürmek yeterli olabilecektir. Fakat sürekli yumurta sürmek en iyi yöntem olmayabilir, ya yumurta eksikliği veyahut yumurta kokusundan hoşlanmayanlar için poğaçalarını kızartmalarında değişik yöntem izlenebilir.

Bu yöntemlerin başında dışarıda yediğimiz simitlerin de kızarmış görüntüsü için kullanılan pekmez ve su karışımının rolü büyük. Bire bir miktarda hazırlanmış olan pekmez ve su karışımını bir fırça kullanarak tıpkı yumurta gibi poğaçaların üstüne sürüp fırına verince, kızarmasını beklemek yeterli. Pekmez hem lezzet olarak aynı zamanda kızarmış görüntüsüyle poğaçaya ayrı bir tat katacaktır.

Yumurta, pekmez ve su karışımının yanında yoğurt ve yağ karışımı da poğaçaların kızarması için uygulanan yöntemler arasında. Hassaten evde açılan börekler için uygulanan yoğurt ve yağ karışımı böreği hem daha lezzetli aynı zamanda güzel kızarmış bir görüntüye kavuşturmakta. 1 yemek kaşığı yoğurda 1 tatlı kaşığı yağ ölçüsünde karışım hazırlayarak poğaçanızın üstüne bir fırça kullanarak yoğurtlu sos sürülmeli. Yoğurdun suyunun lezzeti ve kullandığınız yağa göre bu lezzette değişimler görülebilmektedir. Fakat önemli olan noktalardan birisi de poğaçanın kızarmasıysa yoğurt ve yağ karışımı da kullanılacak kızartma yöntemleri arasında görülebilmektedir 

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Balığın yanına ne yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 aysu,

Poğaça çok güzel bir yiyecek ama çok yağlı. Diyette olduğum şu günlerde, onu öyle özledim ki. Özellikle dere otlu poğaçayı çok seviyorum.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?