Mama sandalyesi ne zamana kadar kullanılır?

Mama sandalyesi gün içerisinde çokca anda anneler için birer kurtarıcı durumundadır. Yalnızca yemek vakitlerinde değil bebeğinizin el...

 

Bebeklerin dik biçimde oturmaya başladıkları dönem olan 6 aylık dönemleri artık mama sandalyesine oturmaya hazır oldukları anlamına gelir. Mama sandalyesi yemek saatlerinde, yemek hazırlama safhasında sıkça kullanılan ve annelerimizin bebeklerini oyaladıkları bir kurtarıcı durumundadır.

İyi bir mama sandalyesinin özellikleri nelerdir?

Mama sandalyesi gün içerisinde çokca anda anneler için birer kurtarıcı durumundadır. Yalnızca yemek vakitlerinde değil bebeğinizin eline bir meyve verdiğiniz dönemlerde da bebeğiniz mama sandalyesinde oturmak suretiyle vakit geçirebilir. Lakin mama sandalyesindeyken bebeğinizi yalnz bırakmamaya özenli olun. Masa, kapı, duvar gibi eşyalara yakın yere bıraktığınız mama sandalyesindeyken bebeğiniz ayağıyla iterek mama sandalyesini devirebilir. Bunu önlemek için mama sandalyesini eşyalardan uzak yerlere koymalısınız.

Mama sandalyesinin diğer özelliği önündeki tepsisinin ayarlanabilir (yükseltilip açaltılabilir) olmasıdır. Ek olarak bu tepsinin kenarlıklarının yüksek olmasına dikkat gösterin. Bu vesileyle sıvı bir şey dökülse bile tepside kalacak ve aşağıya doğru akmayacaktır.

Mama sandalyesi kimi aneler tarafından uzun seneler kullanıllırken kimi anneler tarafından daha kısa bir zaman kullanılarak kaldırılır. Bu, biraz da çocuğun haline göre şekil alır. Çok hızlı gelişme göstermeyen (aylık gelişimini takip eden) bir çocuk 36 aylık olana kadar çok rahat bir biçimde mama sandalyesini kullanabilir. Ama dediğimiz gibi aylık gelişiminin üzerinde olan bir çocuğu ( söz gelimi 23 kilo ve 110 cm olan bir çocuğu) mama sandalyesinde uzun zaman oturtmak pek de mümkün değildir. Zaten mama sandalyesinin mantığı normal sandalyede dengesini tam kuramayan çocuğun annesinin kucağında değil de kişisel olarak sandalyede oturmasını sağlamaktır. Çocuk, normal sandalyede rahat bir biçimde oturmaya başladığı andan mama sandalyesine oturmayı bırakabilir.

 

Mama sandalyesinin ön kısma monte edilme özelliğinin olması, onu çok kullanılabilir yapar. İstediğnizde çıkararak yıkayabilmelisiniz. Benzer zamanda bebeğinizi oturturken çıkarma, daha sonrasında takma lüksünüz de olur.

Mama sandalyesinin ilk özelliği kaliteli malzemeden hazırlanmış olmasıdır. Bunun sayesinde uzun zaman dayanıklılık göstermektedir.

Mama sandalyelerinin devrilme riski vardır. Bu riski ortadan kaldırmak için tabanının geniş ağızlıklı olması önemli bulunan bir ayrıntıdır. Bilhassa fazla hareketli bebekler için bu önlem kesinlikle düşünülmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çocuklarda egzama nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?