Kaşık nasıl çalınır?

Kaşığın sesi ne kadar iyi çıkarsa o kadar iyi çalınıyor demektir. Sesin iyi çıkması ise çalma şeklinden önce hangi tür ağaçtan yapıld...

 

İnsanlığın bilinen en eski tarihinden bu yana kaşık; günlük hayat içerisinde pek önemli bir yere sahiptir. Mutfağın peşi sıra ilkel kazı aracı, köşelerinin sivri hâliyle bıçak bileyici gibi bir çok değişik iş için de kullanışmıştır. Anadolu'da ise yöresel bir oyun aracı olarak adetlerimiz arasına girmiştir. Kaşıkla oyun oynamak geleneksel folklor kültürümüzdendir. Kaşığı doğru çalarak bu folklor oyununa ayak uydurmanın birkaç küçük sırrı mevcuttur.

Kaşığın sesi ne kadar iyi çıkarsa o kadar iyi çalınıyor demektir. Sesin iyi çıkması ise çalma şeklinden önce hangi tür ağaçtan yapıldığına bağlıdır. Kurutulmuş veya kaşık oyulduktan sonra kurutmaya bırakılan bir meşe ağacı; kaşığın oyunda fazla ses çıkarmasını sağlamaktadır.

Geleneksel oyun havalarını kaşıklarla süsleyerek renk katabiliriz.

Kaşık çalmak için 4 adet kaşığa gerek vardır. Her iki ele de ikişer adet yerleştirilir. Bir el için kaşıklardan biri baş ve işaret parmaklarının arasına alınmak suretiyle sapıyla genişlemeye başladığı noktadan avuç içine kaşığın çukur tarafı gelecek halde yerleştirilir. Diğer kaşık yüzük ve işaret parmakları arasına benzer halde yerleştirilir; lakin bu sefer kaşığın çukur tarafı elin dışına bakar. Böylelikle bir elde tutlan iki kaşığın yüksek tarafları avucun içinde biri birine bakcak konumda olurlar. Parmakları küçük hareketler ile katlayıp açarak müziğe ve oyuna münasip ritimler tutturmak suretiyle kaşık kolay bir biçimde çalınabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Mandolin nasıl öğrenilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?