Erik nerede yetişir?

Türkiye'de Doğu Anadolu'nun yüksek yaylaları ile Güneydoğu Anadolu'nun kurak bazı bölümleri hariç her yerde yetişir. Dünya içerisinde...

 

Gülgiller ailesinden erik meyvesi yenen bazı ağaç türlerinin ortak adıdır. Eriğin anavatanı Anadolu'dur. Göçler ve harpler nedeniyle dünyanın farklı iklim kısımlarına adapte olmuşlardır. O nedenden dolayı tek iklim tipi için münasip olmaktan ziyade değişik iklime sahip bölümlerde yetiştirilebilmektedirler. Eriğin Anadolu'dan dünyaya  Kafkasya ve Hazar Denizi çevresinden yayıldığı düşünülmektedir. 

Türkiye'de Doğu Anadolu'nun yüksek yaylaları ile Güneydoğu Anadolu'nun kurak bazı bölümleri hariç her yerde yetişir. Dünya içerisinde 200'ün üzeride erik türü bulunur. Türkiye'de en tanınmış erik çeşitleri papaz eriği, mürdüm eriği, can eriği ve tatlı üryani eriğidir. Ege Kısmı ve Akdeniz kıyılarında son dönemlerde erik üretimi hayli artmıştır. Don sebebiyle seneden seneye erik üretiminde dalgalanmalar görülür.

Eriğin iç bölümünün sertleşmesiyle sert çekirdek kabuğu oluşur. Çekirdeğinin etrafı yani yenilen kısmı etli ve suludur. Meyveleri boyut, renk, şekil ve tat yönünden  biri diğerinden değişiktir. Değişik zamanlarda olgunlaşan eriğin çeşitlerine göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renkli olanları vardır. Erik, türlü toprak tipinde yetişmesine karşın en iyi verimi besin maddelerince zengin, humuslu, sıcak, nemli ve derin topraklarda vermektedir. Kültür erik çeşitleri aşıyla üretilmektedir.

A, C ve B grubu vitaminleri, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri bakımından gayet zengin olan erik bağırsak hastalıklarına, kansızlığa, astıma, diyabete, kansere karşı gayet yararlıdır. Ek olarak göz sağlığı, kalp, sinir sistemi, karaciğer, sindirim sistemi yönünden de yararları vardır ve hastalıklara karşı gayet koruyucudur. Meyve olarak yenildiği gibi kurutulup hoşaf ve pestil olarak da tüketilir. 

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Greyfurt nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?