Zencefil yemeklerde nasıl kullanılır?

Zencefil yemekler dışında çokca halde de tüketilebilmektedir;...

 

Kendine özel tadı, kokusu ve çokca faydası ile zencefil çok yemekte, salata soslarında, kek börek yapımı gibi çokca alanda kullanılabilmektedir. Ayrıca çayı yapılıp içilebilir. Peki, zencefil nasıl kullanılmaktadır?

Zencefil yemekler dışında çokca halde de tüketilebilmektedir;

Kırmızı et ve tavuk yemeklerinde, yemek yapımından önce etlere yapılmış olan marine işleminde zencefil kullanılabilmektedir. Et miktarına göre 1 tatlı kaşığı veyahut 1 yemek kaşığı kadar rendelenip marinasyon sosuna eklenmektedir.

Sıcak haziran ve ağustos ayları arasında serinlemek için tercih edilen limonataların içine eklenebilir.

Soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları halinde 1 taze zencefil dilimi 1 bardak kaynamış suya atılarak çayı yapılabilmektedir. İsteğe göre kekik yaprağı ilave edilebilmektedir, bal ile tatlandırılabilir.

Kek, kurabiye, bisküvi, ekmek yaparken reçel veyahut marmelat yaparken 1 tatlı kaşığı büyüklüğünde zencefil rendelenip ilave edilebilmektedir.

Zencefil içerdiği antioksidan maddelerle kolon kanseri, yumurtalık kanseri gibi çok kanseri önleyici etkidedir. İltihap önleyici özelliğiyle vücudumuzdaki iltihabı yok eder ve iltihaplara bağlı ağrıları keser. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Hassaten gebelik döneminde mide bulantısı sıkıntısı yaşayan kadınlar, zencefil ile mide bulantısına çözüm bulabilir. Fakat kullanmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

 

Bütün bu özelliklerinden yararlanmak için zencefil tavuk, et, balık yemeklerinde kullanılabilmektedir, güzel bir aroması ile değişik lezzetler meydana gelir. Yemek yapımı safhasında baharatlar eklenirken takriben 1 yemek kaşığı kadar rendelenip yemeğe eklenir. Çorba ikramlarında üstüne serpilebilir. Günlük bir tatlı kaşığı kullanımı önerildiğinden fazla ölçüde kullanılmamalıdır. Tat farklılığı olacağından az ölçüde başlanıp zamanda artırılabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Et ne zaman bozulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?