Halsizlik Nedenleri

Başlı başına bir hastalık olarak görülmeyen ama hayatı olumsuz etkileyen halsizliğin nedenleri...

 

Belirli bir hastalık olarak görülmese de halsizlik her yaş grubunda bireyin zaman zaman başından geçen bir sağlık problemidir. Yaşantınızda günlük yaptığınız aktiviteleri yapmak istemiyor veya isteksiz bir halde kendinizi kısıtladığınız düşünüyorsanız halsizlik problemi ile karşı karşıya kaldınız demektir. Halsizlik fiziksel veya zihinsel olarak görüldüğü gibi tedavi sürecinde halsizliğin nedenlerini gözlemleyerek bu yönde bir iyileştirme yoluna gitmeniz gerekecektir.

Halsizliğin geniş kapsamda pek çok nedeni bulunmaktadır. Halsizlik neden olur diye düşündüğünüzde kimi zaman uykusuzluk, kimi zaman yeterli beslenememe kimi zamanda günlük hayatta yaşadığınız aşırı stres halsizliğe ve buna bağlı olarak yorgunluğa sebebiyet verebilecektir.

Halsizliğin sebepleri

Psikolojik Nedenler: Kişileri yaşamlarında kaygıya, korkuya ve çaresizliğe iten tüm psikolojik nedenler halsizliğin baş göstermesine sebebiyet verebilmektedir. Boşanmak, yeme içme bozuklukları, uyuşturucu kullanımı, bir yakınının ölümü, işsiz kalma ve daha sayılabilecek pek çok etken psikolojik olarak kişileri yıpratıcı etkisiyle halsizliğe neden olabilmektedir.

Metabolik ve Kalp-Akciğer Hastalıkları: Diyabet, hipotiroidi, anemi, astım, kalp hastalıkları, koronik obstrüktif akciğer hastalığı ve buna benzer daha pek çok hastalık belirtileri halsizliğe neden olabilmektedir.

 

İlaçlar: Başta bazı antidepresan ve sakinleştirici ilaçlar olmak üzere steroidler, hipertansiyon ilaçları, statin(kolestrol düşürücü ilaçlar) gibi ilaçlar halsizliğe sebebiyet verebilmektedir.

Uyku problemleri: Uykusuzluk ve uykusuzluğa bağlı tüm sağlık problemleri halsizliğe neden olacak etkenler arasındadır.

Vücutta biriken kimyasallar ve beslenme: Vitamin ve mineral eksiklikleri, gıda zehirlenmeleri halsizlikle sonuçlanabilmektedir. Ayrıca bilinçsiz yapılan diyetler, aşırı kafein ve alkol tüketimi, yemek saatlerinin düzensizliği veya uzun süre aç kalma halsizliğe neden olacaktır.

Tüm bunların dışında çeşitli enfeksiyon hastalıkları, kadınlarda menopoz dönemi sorunları ve günlük hayatta beden gücünü zorlayacak hareket ve davranışlar halsizliğin nedenleri olarak gösterilebilir. Öncelikle halsizliğe neden olan etkeni kesinleştirerek yaşam kalitenizi bu yönde iyileştirebilirsiniz.

Başta düzenli ve dengeli beslenme olmak üzere vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu su, vitamin ve mineralleri alarak halsizliği yenme yolunda kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yüksek tansiyon neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?