Kapı nasıl sökülür?

Eğer kapı bütünüyle yerinden çıkartılmak isteniyorsa kapı kasasının da sökülmesi gerekmektedir. Bu halde hepsinden önce kapının yerin...

 

Evlerde kullandığımız kapılarda oluşan hasarlar nihayetinde tamiratlarının atölyede yapılmış olması gerektiğinde, kapılar boyanacağı zaman yahut eski kapıların yerine yenileri takılacağı zaman kapıların sökülmeleri gerekmektedir. Şimdi, kapıların nasıl sökülmesi gerektiğine bir göz atalım.

Kapı Kasası Nasıl Sökülür?

Eğer kapı bütünüyle yerinden çıkartılmak isteniyorsa kapı kasasının da sökülmesi gerekmektedir. Bu halde hepsinden önce kapının yerinden çıkartılması gerekmektedir. Kapı söküldükten sonra yapılacak ilk iş ise kapı pervazlarının sökülmesidir. Kapı pervazları ile duvar arasında kalan boşluklar genelde beyaz mastik ile doldurulur. Eğer böyle bir hal bahsi geçen ise hepsinden önce maket bıçağı ile kasa ile duvar arasını dolduran mastik kesilmelidir. Bu aşamadan sonra cetvel gibi ince ve sert bir cisim pervazların uç bölümlerinden sokularak pervaz kaldırılmaya çalışılmalıdır. Pervazın ucu kalktıktan sonra dikkatli halde pervaz yerinde sökülmelidir. Eğer pervaz yerinden ayrılmıyorsa bu pervazın takılması sırasında silikon ile yapıştırıldığı anlamına gelir ki bu halde daha çok güç uygulanarak pervaz uç kısımdan sökülmeye çalışılmalıdır. Eğer yine de çıkmıyorsa pervazın kesilmesi gerekebilir.

Pervazlar söküldükten sonra kapı kasası ile duvar arasındaki poliüretan köpük yine maket bıçağı kullanılarak kesilmeli ve son olarak kasayı tutan tahta takozlar çekiç ve gerekirse yan keski kullanılarak yerlerinden çıkartılmalıdır. Bu aşamadan sonra kapı kasası ileri geri hareket ettirilerek yerinden çıkartılabilir.

 

Kapı Nasıl Sökülür?

Kapı kanadının, kapı kasasından sökülmesi son derece kolay bir iştir. Bunu yapmak için kapıdaki menteşe parçalarının kapı kasasındaki menteşe parçalarından çıkartılması yeterlidir. Bu işlem kapının yukarı doğru kaldırılması biçiminde yapılabilmektedir. Bunu yapmak için kapı kasaya asgari 90 derecelik açı yapacak halde açılmalıdır. Kapının ağırlığına göre 1 veyahut 2 kişi kapıyı dikkatli biçimde yukarı doğru yavaşça kaldırarak kapıyı kasadan pratik bir şekilde ayırabilir. Amerikan panel kapı gibi kapılar hayli hafif olduklarından ötürü bu işlem tek kişi tarafından da kolayca yapılabilmektedir. Lakin ahşap kapılar ağır olduklarından ötürü bu kapıların iki kişi tarafından yerinden çıkartılması daha sağlıklı olur.

Kapının kasadan sökülmesinde kullanılacak diğer bir yöntem de menteşelerin kasadan yahut kapıdan sökülmesidir. Bu işlemin uygulanabilmesi için hepsinden önce kapının alt kısımdan desteklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda kapıyı taşıyan menteşe sayısı bir adete düştüğünde, kapı hareket eder ve bu halde hem kapı aynı zamanda kapı kasası zarar görebilir. Bu nedenlerden ötürü her şeyden önce kapı altına ahşap ya da plastik takozlar koyularak kapı desteklenmelidir. Kapı desteklendikten sonra bir kişi tarafından tutulmalı ve bir kişi de kapıya ve kasaya bağlı olan menteşelerin vidalarını söktükten sonra menteşeleri yerinden çıkartmalıdır. Kapıyı kasaya bağlayan menteşeler bu biçimde söküldükten sonra kapı kasadan sökülmüş olabilecektir.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Duş başlığı nasıl takılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?