Tayland yemekleri

Çoğunlukla erişte, tofu, soya filizi ve soğan kullanılarak hazırlanan yemeğe son rötuş olarak balık sosu ilave edilmekte...

 

Bütün dünyada en fazla bilinen mutfaklar arasında 5. Sırayı yer bulan Tayland Mutfağını 4 kelime ile özetlemek mümkün. Acı, tatlı, ekşi ve tuzlu. Malzemelerden, pişirme tekniklerine kadar bütün aşamalarda, bu 4 tadın uyumu ve dengesi gözetilerek hazırlanan Tayland yemekleri; duyuları harekete geçiren, lezzetiyle olduğu kadar görselliğiyle de kalpleri fetheden bir mutfak.

Pad Thai

Çoğunlukla erişte, tofu, soya filizi ve soğan kullanılarak hazırlanan yemeğe son rötuş olarak balık sosu ilave edilmekte

Kuay Tiew

Bunların haricinde; Som Pam (baharatlı papaya salatası), Gai Med Ma Moung (kajulu tavuk), Geng Kheaw Wan Gai (yeşil köri soslu tavuk), Kao Phad (kızarmış pirinç pilavı) popüler Tayland yemekleri arasında yer alıyor.

: Sığır, domuz tavuk veya balık etleri kullanılarak yapılmış olan erişte çorbası.

Güneydoğu Asya yemeklerinin bir karışımı olarak görebileceğimiz Tayland mutfağında, Tayland Kraliyet Mutfağı özel yere ve öneme sahip. Yemeklerin lezzeti bir yana, sunumunda gösterilen detaylar ve incelik Tayland'da başlı başına bir sanat olarak değerlendiriliyor. Türlü meyvelerin ve sebzelerin küçük bıçakla aldığı şekiller, Taylandlı’lar için yeteneğe ve deneyime dayanan bir ustalık işi. Yalnızca yemek süsleme sanatıyla ilgili eğitim veren okullar Tayland'da hayli yaygın.

Dünyaca ünlü sosları Nam Phrik biberden yapılmış olan ve hayli acı bir sos. Değişik çeşitleri olmasına karşın bir Nam Phrik sosu, limonun suyu, fermente balık sosu, biber, sarmısak ve karides ezmesi içeriyor. Diğer ünlü sosları ise yeşil köri sosu. Hindistan cevizi sütü, zencefil, demirhindi suyu, karabiber ve havlıcan yoğun olarak kullanılabilen diğer malzemeler.

 

Taylandın güney bölümlerinde yapılmış olan yemekler, ekşi, tuzlu ve aşırı sıcak olmalarıyla ünlü. Yemeklerde kullanılan baharatlar ise hayli yoğun bir aromaya sahip. Nam phrik sosunun fazla popüler olmadığı Güney Tayland’da haşlanmış piriç, balık sosu ve çiğ sebzelerle hazırlanan Khao Yam ismiyle anılan salata ünlüyken, Kuzey bölümlerinde ise Naem diye adlandırılan ekşi aromalı domuz sucuğu çok bilinen.

Kaliteli pirinçleriyle popüler olan Tayland’da çok yemek, haşlanmış pirinç ile servis ediliyor. Tayland mutfağının en karakteristik malzemeleri ise Kapi adıyla anılan karides ezmesi, Nam Pia ismiyle anılan balık sosu, limon otu, limonun suyu, taze kişniş yaprağı ve sarmısak.

Tayland yemek kültüründe, sokak yemekleri ayrı bir yere sahip. Yemek fiyatlarının hayli ucuz olduğu Tayland’da birçok kişi evinde yemek yapmak yerine sokak satıcılarını tercih ediyor. Aile ve arkadaş toplantılarına genel olarak önceleri kararlaştırılmış bir yemeğin eşlik ettiği  Tayland’da, sokakta yemek yemek eğlencenin ve sosyalleşmenin en kolay yolu.

 

Temel pişirme teknikleri

Derin kızartma: Malzemelerin gevrek olması için çok yüksek ısıda ve bol yağda kızartma yapılmaktadır.

Izgara: Genellikle etler en direkt ızgaraya konulmaz. Bunun yerine alüminyum folyoya sarılmış olarak ızgarada pişirilir.

Buğulama: Daha uzun pişirme yöntemi olan buğulama, tat olarak tatlının öne çıkması istenen yemeklerde ve sert et yemeklerinde kullanılmaktadır.

Kızartmalar: Yemek pişirmenin en kolay yolu olan kızartmalar wok adıyla anılan geniş tavalarda ve çok kısa zamanda yapılmaktadır. Malzemeleri kızartmadan çok hafifçe sotelenerek pişirilir.

Buharlama: Kaynar sudan yükselen buhar ile pişirme yapılmaktadır. Buhar ile pişirilecek malzemelerin taze olması gerekmektedir

Popüler Tayland Yemekleri

Tom Yam Goong

Limon, havlıcan ve acı biber, jumbo karides ve mantar ile hazırlanan bol mazemeli bir çorba

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Profiterol nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?