Benin'de görülmesi gereken şehirler nelerdir?

Benin’in başkenti olan bu şehre gitmeden önce görülecek güzel yerler ile ilgili bir liste hazırlanması tavsiye edilir. Porto Novo Etn...

 

Batı Afrika’nın kuzeyinden güneyine uzanan bir coğrafyaya sahip olan Benin, Togo’nun doğusunda ve Nijerya’nın batısında yer alır. Yolları Batı Afrika’ya düşen turistler doğal ve tarihsel zenginliklere sahip Benin’i ilginç bir durak olarak bulabilir.

Porto Novo

Benin’in başkenti olan bu şehre gitmeden önce görülecek güzel yerler ile ilgili bir liste hazırlanması tavsiye edilir. Porto Novo Etnografya müzesi, Afrikan krallığı hakkında çok şey keşfedilebilecek olan Kral Toffa Sarayı yasama hakkının elinde bulunmuş olduğu Valiler Sarayı görülmesi gerekli olan başlıca yapılardır.

Porto Novo’ya gidildiğinde şehri dolaşmaya Abomey’in etkileyici yapıtlarından başlanmalıdır. Şimdilerde müze olarak kullanılabilen bu yapıtlar eski dönemlerde kraliyet sarayları olarak görev yapmaktaydı.

Sam

Sam’deki plajlar Benin’de en fazla turist çeken yerler arasındadır. Çok turist Sam’in bozulmamış saf sularından, görkemli havasından aldığı o açıklanması güç gülümseme ile evlerine dönerler.

Benin Cumhuriyeti geçmişte Fransız sömürgesi olup 1960’dan bu yana bağımsızlığına kavuşmuş gece hayatı ve alışveriş merkezleri ile turistlere hayat dolu tecrübeler sunan bir ülkedir. Gezmek için en iyi zamanları yılın Kasım ve Şubat ayları arası olan bu ülkedeki görmeye değer şehirler nerelerdir?

Cotonou

Porto Novo başkent olmasına karşın Cotonou Afrika’daki en ehemmiyetli şehir kabul edilir. Fiili başkent olarak görülmektedir. Ekonominin merkezi olması burasını turistler için bir yuva şekline getirmiştir.

 

Cotonou’da gidilebilecek yerlerden birisi de asırlar boyu hüküm sürmüş krallıkların hissedilebileceği müzelerdir. Eğer tarih kokan yerlerden çok fazla hoşlanılmıyorsa Boulevard St. Michel ziyaret edilebilmektedir. Afrikanın batısında Paris akşamlarının ve karmaşasınnı hissedilebileceği harika bir turist merkezidir. Cotonou hayli da nemli havaya sahip olduğundan ötürü ince kıyafetler giyilmesi önerilmektedir.

Kandi

Kandi, Benin Cumhuriyeti içinde ülkedeki çokca bitkinin yetiştirildiği bir çiftlik merkezidir. Orada 12 saat gündüz ve 12 saat gece yaşanabilir.

Hem vahşi yaşamın aynı zamanda kumsal yaşamın keşfedilebileceği harika bir turist şehri olan Kandi'de aslanlar da görülebilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bermuda'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?