Ahtapot nasıl pişirilir?

Ahtapotun kendi tuzunu yeterli bulmazsanız tuz da ilave edebilirsiniz. Bu salatayı servis etmeden önce ahtapotun yağı ve limonu güzel...

 

Ahtapot pişirildikten sonra türlü biçimlerde servis edilebilecek bir deniz canlısıdır. Pişireceğiniz ahtapot eğer daha önceleri temizlenmiş ve devamında taze olarak dondurulmuşsa direkt haşlayabilirsiniz. Ahtapotun etinin yumuşak olması için genelde bilinenin tersine döverek yumuşatma değil dondurma işlemi en ehemmiyetli koşuldur. 

Ahtapot salatası nasıl yapılır?

Ahtapotun kendi tuzunu yeterli bulmazsanız tuz da ilave edebilirsiniz. Bu salatayı servis etmeden önce ahtapotun yağı ve limonu güzelce çekmesi ve lezzetinin artması için salatayı birkaç kez karıştırmayı unutmayın.

1 adet orta boy ahtapot, kornişon (turşu), taze soğan, limon ve zeytinyağı ile kolay ve hızlı bir şekilde ahtapot salatası hazırlayabilirsiniz.

Daha önceleri yukarıda anlatıldığı gibi haşlanmış olan ahtapotun derisini çıkarın. Haşlama işlemi sonra deri kolay bir şekilde soyulur. Doğru temizlenen ahtapotun bacakları beyaz ve pürüzsüz olur. Deriyi soyunca küp küp doğrayın. Sonra üstüne soğan ve kornişonları doğrayıp katıştırın. Son olarak limon ve zeytinyağı ile tatlandırabilirsiniz. 

Ahtapotun haşlanması

1 adet orta boy ahtapotu haşlamak için 1,5 yemek kaşığı sirke, 2 çorba kaşığı kimyon ve 2-3 adet defne yaprağı yeterlidir. Sirke ve defne yaprağı ahtapot haşlanırken çıkacak olan kokuyu engellediğinden orta boy haşlama tenceresindeki suya önce bunları ekleyin. Sirke ve defne yaprağı yerine dilerseniz kimyon da kullanabilirsiniz. Daha sonrasında temizlenmiş ahtapotu sudan geçirin ve kaynayan suya koyun. Ahtapotun üstü sümüksü bir sıvıyla kaplıdır ve bu sıvı haşlama sonra kaybolur. 

 

Pişirme süresi önemlidir, ahtapotu kaynayan suya koyduktan 15 dk sonra bir çatal batırıp yumuşaklığını kontrol edin. Takriben yirmi dk kısık ateşte pişirmek yeterli olabilecektir. İdeal yumuşaklıktaysa ahtapotu ateşten alıp yapmayı planladığınız yemeğe göre kesme tahtasında doğrayabilirsiniz. 

Diğer bir önemli nokta pişirme süresidir. Gıda maddeleri çoğu zaman piştikçe yumuşar, lakin ahtapot uzun zaman pişirildiğinde sertleşir. 1 kg civarındaki ahtapotun ideal pişme süresi 30 dk. iken, 300-400 gr civarı daha küçükler 15-20 dakikada pişer. 

Ahtapotla yapılabilecek yemek sayısı ve çeşidi fazladır lakin ilk koşul ahtapotun haşlanmış olmasıdır. Haşlanmış ahtapotu yalnızca zeytinyağı-limon gezdirip meze olarak yiyebileceğiniz gibi türlü malzemeler ekleyip salata, güveç, sote yahut kavurma da yapabilirsiniz. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bira mayası nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?