Yanmış tava nasıl temizlenir?

Dibi yanmış tava ocak üstüne konulur ve içine tavanın dibini kaplayacak ölçüde sirke eklenir. Sirke ile benzer oranda olacak biçimde ...

 

Ocakta unutulan yahut fazla pişirilen süt, yemek, yağ ve un gibi gıdaların yanması sonucu tencere ve tava diplerinde yanıklar ortaya çıkabilir. Dibi tutan tava ve tencerelerin yanıklarını temizlemek kolay olmamasına karşın belli yöntemlere eski hallerine dönebilirler. Peki, yanmış tavalar nasıl temizlenmelidir?

1. Yöntem

Dibi yanmış tava ocak üstüne konulur ve içine tavanın dibini kaplayacak ölçüde sirke eklenir. Sirke ile benzer oranda olacak biçimde su ve 1 yemek kaşığına yakın karbonat eklenmektedir.

Tava içindeki bu karışım kaynayınca dökülür. Tavada kalan yanıkları temizlemek için yanık yerlerine bir nebze karbonat dökülür ve bulaşık süngerinin sert kısmı ile yanık yüzey temizlenir. Daha sonrasında bulaşık sabunuyla normal yıkama şartlarında tava yıkanır ve eski görünümüne kavuşur.

Tava içindeki karışım, ocak üstünde takriben yirmi dk  kaynatılır. Kaynama devam ettikçe tavanın yanan dibinin yavaşça yumuşadığı görülebilmektedir. Tahta kaşık yardımı ile da yanık olan tabaka temizlenebilir.

2. Yöntem

Yanmış tavanın dibini kaplayacak kadar su ve bulaşık deterjanı eklenip, tava ocak üstünde 15-20 dakika kaynatılır. Bu biçimde yanıklar tavanın yüzeyinden sökülecektir. Eğer bu işlem yanık tavayı temizlemeye yetmezse içindeki su dökülür ve yağ çözücü eklenmektedir. Yağ çözücü tavada 10 dk bekletilir ve bulaşık süngeri ve deterjan ile yıkanıp, durulanır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ütü altı nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?