Rusya'ya nasıl gidilir?

Karadeniz'den Rus limanlarına seferler yapılmaktadır. Özel olarak Trabzon ve Samsun'dan turistik gemiler ile Rus kıyılarına varmak ga...

 

Ülkemizin kuzey komşusu Rusya, hem büyük bir ülke olması, aynı zamanda kültürel anlamda çekici gelmesi nedeniyle bir çok turist için ilgili çekici ülkelerdendir. Rusya'ya gitmek için değişik yollar vardır. Peki Türkiye'den Rusya'ya nasıl gidilir?

Genel Bilgiler

Rusya'ya girişte vize talebi yoktur.

Soğuk bir ülke olduğundan dolayı bahar ve yaz mevsimindeki aylarda gidilmesi tavsiye edilir.

Rusya sert bir diplomasiye sahip olduğundan ötürü her ne kadar vize istenmese de pasaport vb. belgeler eksiksiz olarak taşınmalıdır.

Deniz Yolu

Karadeniz'den Rus limanlarına seferler yapılmaktadır. Özel olarak Trabzon ve Samsun'dan turistik gemiler ile Rus kıyılarına varmak gayet kolaydır. Fiyatlar limandan limana ve seyahatin hangi zamanlarda gerçekleşeceğine göre farklılık gösterebilir. Averaj olarak 300 lira civarıdır. Yolculuk ise takriben 12 saat sürmektedir.

Karayolu

Ülkemizin kuzeydoğu ve kuzeybatı komşuları Gürcistan ve Bulgaristan'dır. Bu noktada Rusya'ya karayolu ile gitmek isteyenler için yol ikiye ayrılır. Gürcistan sınırını geçip Rusya'nın güneybatı topraklarına ulaşmak olasıdır. Diğer yolu kullanmak isteyen kimselerin ise Bulgaristan sınırını geçince Romanya ve Ukrayna'ya ulaşması ve sonrasında da Ukrayna - Rusya sınırını geçmesi gerekecektir. Ama 2013 senesinden bu yana gerek savaş, gerek ise türlü ambargolar nedeniyle Ukrayna'da Rusya'ya geçişler sıkıntılı olduğundan ötürü bu ülkeden kuzey komşusu Belarus'a geçilip, Belarus üstünden Rus topraklarına varılabilir. 

 

Kara yolu ile ulaşım ciddi anlamda büyük bir maddi külfet doğuracağı için pek tercih edilmez. Toplu taşıma düşünülecek olursa da Gürcistan'dan kalkan ve Rusya'ya giden araçlar kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için Gürcistan'ın başkenti Batum'a ülkemizden seferler vardır ve hepsinden önce bu seferler kullanılmak zorundadır. Başkent Ankara'dan Rusya topraklarına kara yolu ile maliyet takribî 300 Lira civarını (tek gidiş) bulabilir.

Havayolu

En rahat ve en kolay ulaşım biçimi havayoludur. Gerek başkent Moskova'ya, gerek turistik şehir St. Petersburg'a hem Ankara'dan, aynı zamanda İstanbul'dan uçak seferleri vardır. Malliyet olarak gidilecek olan zamana bağlı halde 150 lira ile 500 lira arasında (tek gidiş) fiyatlar değişiklik gösterebilir. Yolculuk süresi ise takribî 3 buçuk saati bulur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kazakistan'a nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?