Squat ne zaman etkisini gösterir?

Bacakları kalça hizasında açmak: Bu biçimde dengenizi koruyabilirsiniz. ...

 

Squat (Çömelme hareketi) kalça bölgesinin sıkılaşmasını sağlayan bir kuvvet antrenmanıdır. Kalça ve bacaklar için gayet etkili bir egzersizdir. Sırt ve bel bölümündeki kasları da harekete geçirerek vücudumuzun denge kazanmasını, dik durmasını sağlamaktadır. Yazının sonrasında squat hareketinin ne kadar zamanda etki gösterebileceğiyle ilgili yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Bacakları kalça hizasında açmak: Bu biçimde dengenizi koruyabilirsiniz. 

Squat hareketi de dahil olmak üzere yapılacak bütün egzersizlerde, istenen sonuca ulaşabilmek için beslenme-egzersiz ve uyku bir tam olarak düşünülmelidir. Eğer siz de squat hareketini bütün bu ayrıntılara dikkati açarak uygularsanız bir ay içinde vücuttaki pozitif değişimi farkedebilirsiniz.

Hafta içinde minimum iki gün süreyle, belli aralıklar ile squat sayısını da arttırarak bir ay içinde sıkılaşma fark edebilir takip eden ilk üç ay içinde ise bariz biçimde vücut şeklinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. 

Egzersiz programlarında squat hareketi sık tercih edilir fakat buna karşın uygulanışı çoğu kez doğru yapılmamaktadır. Squat hareketinin etkilerini görebilmek için, sporda hep olduğu gibi, başta hareketi doğru uygulamak gerekir. Aksi takdirde uzun süredir yapıyor olsanız dahi tatmin edici bir sonuç alamaz ayrıca sakatlanmalara sebebiyet verebilirsiniz.

Sırtın eğilme anında olabildiği miktardai olabildiği ölçüde dik tutulması: Bunu yapmak için kafanızı devamlı dik tutup karın kaslarınızı gerdirebilirsiniz.

 

Üst bacakların yere paralel gelecek halde geriye çömelmek: Böylelikle egzersizden azami verim sağlarsınız.

Dizlerinizin ayak parmak uçlarını geçmemesi: Böylelikle kalçadaki hareketi kontrol altında tutabilirsiniz.

Bütün bu bilgilere dikkatli olarak squat hareketinden kısa zaman içinde gayet etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu arada tabii ki uyku ve beslenme düzeninize de dikkat etmelisiniz, fakat bu biçimde egzersizinizden en sağlıklı sonuçları alırsınız. Tersi hallerde düzenli egzersiz yapmanıza karşın istediğiniz gelişmeyi gösteremeyebilirsiniz. Ayrıca uyku ve beslenmenin aşırı yetersiz kaldığı hallerde, düzenli yapılmış olan spora karşın vücut değerlerinin gerilemesiyle ilgili örnekler de mevcuttur. Çünkü düzenli beslenmeyle ve uykuyla kas oluşumunu desteklemeniz gerekir.

Hareketi doğru bir biçimde yerine getirebilmek için ilk baş dikkat göstermeniz gerekli olan doğru nefes almaktır. Bu biçimde antrenmana daha uzun zaman devam edebilirsiniz. Dikkatli olmanız gerekli olan diğer noktalar;

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bebek ne zaman yürür? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?