Soğan ocakta nasıl közlenir?

Daha sonra soğanın kök bölümleri bir bıçak vasıtasıyla kesilerek ayrılır. Dilenirse bu işlem elle de koparılarak yapılabilmektedir. H...

 

Soğanın yararları saymakla bitmez. Bir çok hastalığa şifa olan soğanın yemeklere kattığı lezzette bir hayli meşhurdur. İster bir salatada çiğ olarak kullanılabilirken isterse haşlanarak yemekler içerisinde sunulabilir. Fakat bir tarif daha vardır ki soğanın tadına ayrı bir lezzet getirmektedir. Buda közlenmiş soğandır. Hem soğanın ağır kokusunu yok edecekken aynı zamanda damaklara farklı lezzet sunacaktır. Peki, soğan nasıl közlenir?

Daha sonra soğanın kök bölümleri bir bıçak vasıtasıyla kesilerek ayrılır. Dilenirse bu işlem elle de koparılarak yapılabilmektedir. Hemen sonrasında baştaki üç parmakla bastırılarak soğanın kabukları kaydırılıp çıkarılır. Bu işlem hafifçe yapılmalıdır, böylelikle soğan bozulmadan çok kolay bir biçimde çıkarılmış olur.

İlk adım doğru soğan seçimidir. Buradaki soğanın ceviz büyüklüğünde olması idealdir. Daha sonra yapılacak ikinci adım ise bu soğanların kabukları soyulmaksızın şişe dizmek olabilecektir. Tıpkı kömür ateşinde pişirir gibi şişlerin ocak üstünde iki taraflı biçimde  soğanın kabukları güzelce yanana kadar pişirilmelidir. Orada ocak üstünde özel ızgaraların konularak yapılmış olması pişirme işleminin daha güvenilir, sağlıklı ve ocak açısından temiz yapılabilmesine olanak sağlayacaktır. Şurada ateşe ne çok yaklaştırılmalı ne de uzak tutulmalıdır. Soğan etrafı yanabilecek kadar yaklaştırılmalı ama fazla köze maruz kalıp kararmaması için o uzaklık yeterli bir biçimde ayarlanabilmelidir.

 

En son salata tabağına yerleştirilir. Süsleme değişik bir tat katabilme adına sumak veyahut pul biberi kullanılabilmektedir.

Sonrasında soğanlar geniş bir kaseye alınır ve üstüne tat katması için sızma zeytinyağı ve nar ekşisi eklenir. Tam olarak karıştırıldıktan sonra dilenirse tuz da eklenebilir. Bu safhada soğanlar daha küçük parçalara bölünebilir. Bu toptan isteğe kalmıştır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tereyağı nasıl bozulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?