İşkembe nasıl saklanır?

Alternatif bir yol olarak da kireç kaymağı ile işkembenizi temizleyebilirsiniz. Bu yol size zaman kazandıracaktır. Hazırladığınız 1 b...

 

Çorba veyahut dolma halinde sunulabilen işkembe değişik lezzeti ile çok kişiyi cezbetmektedir. Temizleme ve yemek yapım aşaması zor olsa da meydana gelen tat verilen zahmete değer!

Alternatif bir yol olarak da kireç kaymağı ile işkembenizi temizleyebilirsiniz. Bu yol size zaman kazandıracaktır. Hazırladığınız 1 bardak kireç kaymağını yıkadığınız işkembe üstüne yayın ve işkembeyi sararak bir poşette takriben yirmi dakika bekletin. Sonrasında işkembenizi kolay bir şekilde kazıdıktan sonra yıkayarak haşlayabilir ve derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

İlk başta işkembe ve bağırsakların iç ve dışı en iyi biçimde çokça su ile yıkanmalıdır. Temizlenen işkembe önce sıcak sonra soğuk sudan geçirilmelidir. Sonrasında malzemenin üstünü kapatacak kadar su konmuş tencerede güzelce haşlama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu bölümde işkembe birkaç kez içi dışına gelecek kadar çevrilmelidir. Böylelikle her kısım en iyi biçimde haşlanmış olur. İşkembelerin uç bölümlerinin soyulduğunu görmeye başladığınız zaman ocağın altını kapatabilirsiniz. Tencereden alınan işkembeler bir bıçak yardımıyla kazınır ve sonrasında soğutulmuş su ile birkaç kez yıkanır. Son olarak küçük küçük doğranan işkembeler soğumaya bırakılır. Bu işlemlerden sonra işkembeyi rahatlıkla derin dondurucuda 3-4 ay muhafaza edebilirsiniz.

Eğer derin dondurucunuz yok ise yahut kısa zamanda tüketilecekse işkembeyi buzdolabı içerisinde maksimum 2 gün muhafaza edebilirsiniz. Bu saklama yolunu tercih edecekseniz buzdolabınızın kokusunun değişmemesi için ağzı sıkı bir saklama kabı tercih etmenizi öneririz.

 

Hassaten Kurban Bayramı gibi zamanlarda miktar fazlalığından ötürü sakatatların tüketimi hemen yapılamaz. Bu halde da bu gıdalar için en sağlıklı biçimde saklama gerçekleştirilmelidir.

Şunu hatırlatmada da yarar var; dalak, karaciğer, böbrek gibi kan oranı işkembeye göre çok yüksek olan sakatatlar hemen tüketilmelidir. Çünkü bu sakatatlar hemen bozulmaya meyillidir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tofunun faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?