Kavanoz nasıl açılır?

 özel olarak de hanımların korkulu rüyasıdır kavanoz açmak. İnsanlar çoğunlukla sıkışmış kavanoz kapaklarının muazzam bir  güç uygula...

 

Çoğunlukla camdan bazen de topraktan yapılmış olan, türlü boy ebatlarda olabilen genişçe ağızlı, metal ya da plastikten yapılmış bir kapak vasıtasıyla kapatılan eşyaya kavanoz denir. Çağımızda neredeyse herkesin evinde bulunan bir eşya olan kavanozlarda reçel, salça, konserve gibi aklınıza gelebilecek envaiçeşit gıda maddesini muhafaza etmek mümkün. Ama çoğu kez marketten aldığımız ya da kendi yaptığımız kavanoz içerisindeki yiyeceği almak büyük bir sorun biçimine gelebilmekte.Eğer kavanozumuz plastik veyahut metalden yapılma olsa da çevir aç kapaklıysa sorun yok. Ama kavanozun içerisindeki maddenin hava ile temas ederek bozulmasını engellemek için kavanozlarda daha fazla metal kapak kullanılmaktadır. Bu kapak kavanozun içerisindeki hava alındığı için bir zaman sonra açıkça kavanoza yapışır. Kolay kolay da kavanozdan ayrılmaya niyeti yoktur. Biz de kavanozun içindekine ulaşmak isteriz. Ayrıca bazen kavanozu açamadığımız için onu kırarak içindekini almayı bile düşündüğümüz olur.

 özel olarak de hanımların korkulu rüyasıdır kavanoz açmak. İnsanlar çoğunlukla sıkışmış kavanoz kapaklarının muazzam bir  güç uygulanarak açılacağını düşünseler de esasen her işin olduğu gibi bu işin de püf noktaları var. Her şeyden önce kavanozumuzu sert bir zemin üstüne koyalım. Örnek vermek gerekirse mutfaktaysak tezgahımız bu iş için münasip. Sonrasındaysa kavanozumuz ve açmaya çalıştığımız kapak arasına ucu sivri bir alet yerleştirelim. Bu için bıçaklar ya da tornavidalar makuldür. Daha sonrasında yapılması gereken tek şey hafifçe bir güç uygulayarak kavanoz kapağını yukarı bir kanırtma hareketiyle aralamak ve  kavanozun içerisinde sıkışmaya yol açan havanın dışarı çıkmasını sağlamaktır. Kavanozdan çıkan pıt sesini duyduktan sonra kapağı rahat bir biçimde açmak mümkündür. Diğer bir yolu ise bir kap içerisinde ısıttığımız suyun içine kapak kısmı altta kalacak halde kavanozu koymaktır. Isının etkisiyle bir müddet sonra kapak gevşeyecek ve siz de çok az bir güç uygulayıp kapağı çevirip açabileceksiniz.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yufka nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?