Ter lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerde oluşan bu lekelerden kurtulmak için her şeyden önce beyaz renkli kıyafetlerle ilgili kolayca uygulayacağınız birkaç malz...

 

İster yaz olsun ister kış, günlük koşuşturmaca içinde koltuk altınızdaki ter bezlerinin çalışması ve bunun nihayetinde da terlemeniz kaçınılmazdır. Fakat kimse kıyafetlerindeki bu kötü görüntüden memnun değildir. Peki, ter lekesinden kurtulmak mümkün mü?

Kıyafetlerde oluşan bu lekelerden kurtulmak için her şeyden önce beyaz renkli kıyafetlerle ilgili kolayca uygulayacağınız birkaç malzemeyle kurtulabileceğinizi söyleyebiliriz. Beyaz renkli kıyafetlerde oluşan sarımsı ter lekelerinden kurtulmak için çamaşır suyu kattığımız suda bir zaman bekletebiliriz. Renkli kıyafetlerde oluşan ter lekelerini çıkarmak için ise ılık suya ekleyeceğiniz birkaç kaşık sirkeden yararlanabilirsiniz. Bir zaman bu karışımda beklettiğiniz kıyafetlerinizi bu süre sonuç kısmında normal biçimde yıkayabilirsiniz. Aynı tarifi beyaz renkli kıyafetlerinizde de uygulayabilirsiniz.

Başka bir alternatif ise oksijenli suyla lekeyi ovarak çıkarmaktır. Bu işlem sonuç kısmında da kıyafetinizi durulayıp kurutabilirsiniz. Arap sabunu ile yıkamak da ter lekelerinde etkili olabilecek bir metottur. Bir başka seçenek ise lekeli kısma bir nebze karbonat dökünüz ve üstüne bölgenin genişliğine göre bir nebze limonun suyu sıkınız. Takriben 10-15 dakika bekletince elde durulayabilir veya makinenizde diğer çamaşırlarınızla birlikte yıkayabilirsiniz. İpek kıyafetleriniz ise hayli narin olduğundan limonlu su karışımını deneyebilirsiniz. Ama işlem nihayetinde durulamayı ihmal etmeyiniz. Yünlü kıyafetlerinizdeki lekeler için ise bir nebze elma sirkesi ilave ettiğiniz soğuk suda bekleterek sonrasında durulama yapabilirsiniz. Bütün bu doğal tarifleri uyguladığınızda ter lekelerinin kolay bir şekilde giysilerinizden çıktığını görebilirsiniz. 

 

Koltuk altlarının terlemesi deodorant veyahut benzeri malzemeler kullanmakla önlenemediği gibi bu malzemeler sadece ter kokusunun biraz bastırılmasını sağlamakta, lakin bununla birlikte koltuk altlarında lekelerin oluşmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Ama bu malzemeler kullanılmadığında da ter lekesi oluşması kaçınılmazdır. Çünkü terlemeyle beraber vücudumuzdan atılan mineral ve tuzlar terlemenin ve leke oluşumunun kaynağıdır. Dolaylı olarak kaçınılmaz olanı tamamıyla engelleyemeyeceğimiz gibi oluşan lekelerden kurtulmanın yollarını ararız.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kavanoz nasıl açılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?