Bayat ekmek nasıl değerlendirilir?

Afiyet olsun!...

 

"Geleneksel Türk mutfağının en vazgeçilmeyen öğeleri nelerdir?" sorusunun cevabını verirken muhakkak ekmeği de sayarız. Ekmek kültürümüzde hem pek önemli aynı zamanda üstüne yemin edilecek kadar  kutsaldır. Fakat son günlerde türkiyede gittikçe artan bir biçimde ekmek israfıyla karşı karşıyayız. Çöpe atılan ekmeklerin oranı her geçen gün artmakta. Oysa, bayatlayan ekmekleri değerlendirmek için biri birinden değişik ve lezzetli onlarca yöntem var.

Bayat ekmek nasıl değerlendirilir?

Afiyet olsun!

Ekmek içlerini eritilmiş tereyağında tam olarak kavurun.  Ayrı bir tencerede karıştırıp kaynattığınız süt ve şekeri ılıtın. İçine vanilya ekleyin. Ilıklaşmış süt karışımını ekmekli malzemeyle yavaşça birleştirin. Tencerenin kapağı kapalı olarak 15-20 dakika bekletin. Bu sürenin sonuç kısmında helvanın adet adet olduğunu göreceksiniz. Sonrasında servis tabağına alıp Antep fıstığı ile süsleyin.

Peki ya bayat ekmekleri kullanarak yapabileceğiniz tatlılar var mı? Tabii ki var. Örnek verirsek ekmek helvası. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Evde domates salçası nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?