Soğanın acısı nasıl alınır?

Yemeklerde ve salatalarda en fazla kullanılan sebzelerden birisi olan soğan, besin içeriği olarak da tam bir şifa kaynağı olarak bili...

 

Yemeklerde ve salatalarda en fazla kullanılan sebzelerden birisi olan soğan, besin içeriği olarak da tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Fakat lezzetinin ve besin öğelerinin yanında soğanın kokusu rahatsız edici olabilir. Soğanın rahatsız edici özelliklerinden birisi de acılığıdır. Soğan hücrelerinden salgılanan kükürtlü bazı bileşiklerden kaynaklanan bu acılık, bazı metodlar ile giderilebilmektedir. Şimdi, soğan acısının nasıl alınabileceğine bir göz atalım.

Soğan Acısını Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Limonun suyu da soğanların acısını alır. Bunu yapmak için soğanlar doğrandıktan sonra üzerlerine bolca limonun suyu sıkılarak beklenmelidir. Bekleme süresi arttıkça, soğanların acısı da o derece azalır.

Zeytinyağı kullanılarak da soğanlardaki acılık giderilebilir. Bunu yapmak için yine doğranmış soğanların zeytinyağına yatırılarak bekletilmeleri yeterlidir.

Soğanların acısı pişirildiklerinde de giderilir. Soğan pişirilmek istenmiyorsa kısa bir zaman sotelenerek hem fazla pişirilmemiş olur, aynı zamanda soğan acısı giderilir.

Soğanın acısı, doğranmış soğanların geniş bir kaptaki suyun içinde bekletilmesi ile giderilebilir. Suda bekleyen soğanların acısı suya geçmektedir ve soğanlar sudan çıkartıldıktan sonra elde sıkılarak süzüldüklerinde acılıklarından kurtulmuş olurlar.

Soğan acısını almak için en fazla kullanılan yöntemlerden birisi soğanın tuzlanmasıdır. Bunu yapmak için soğan doğrandıktan sonra, doğranan soğanın üstüne tuz serpilir. Tuz bir zaman soğanların üstünde bekleyince soğanlar tuz ile ovulurlar. Tuz, nem alma özelliğinden ötürü soğanda bulunan ve acılığa neden olan maddeleri de alır. Daha sonrasında soğanlar yıkanarak hem fazla tuz, aynı zamanda soğanın acılığı giderilmiş olur.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Cevizli baklava nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?