Trabzon hurması lekesi nasıl çıkar?

Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurması bir kış meyvesidir. Meyve olarak çiğ olarak tüketilebilen veya tatlı ve keklere katı...

 

Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurması bir kış meyvesidir. Meyve olarak çiğ olarak tüketilebilen veya tatlı ve keklere katılabilen Trabzon hurması kıyafetlere, halıya yahut koltuklara değdiği zaman leke bırakır. Oluşan lekelerin çıkarılmasında bazı püf noktaların uygunlanması gerekmektedir.

Renkli ve sentetik kumaşa bulaşan lekenin çıkarılması için sabunlu su ile yıkanması gerekmektedir. Eğer bu biçimde leke çıkmazsa limonun suyu katılan sıcak suda bir zaman bekletilir. Daha sonrasında durulanır. Bundan dolayı leke kesin olarak geçmektedir 

Sirke de Trabzon hurması lekesinin çıkatılması için çok etkili bir metottur. Bunu yapmak için lekeli kısım sirke ile ovulduktan sonra durulanır. 

Pamuklu kumaştaki Trabzon hurması lekesi suyla durulanarak çıkar. Bu işlem leke oluşur oluşmaz yapılmalıdır. 

Trabzon hurması lekesi eğer yünlü ve ipekli kumaşa bulaşmış ise lekeli bölüm amonyaklı suyla ıslatılır. Daha sonrasında sodyum perboratlı suya batırılır. 

Eğer Trabzon hurması lekesi yeni oluşmuş ise lekeli kısım bir tencerenin üstüne gerilerek üstüne kaynar su dökülür. 

Trabzon hurması lekesini çıkarırken dikkatin açılması gereken ilk nokta lekenin bulaştığı kumaşın özelliğidir. Eğer Trabzon hurması pamuk ve keten bir kumaşa bulaşmış ise kaynatılarak kolaylıkla lekeden kurtulunması mümkündür. Çamaşır suyu kaynar suyla yıkandığında çıkmazsa lekeli bölüm oksijen veya çamaşır suyu katılmış suda yıkanır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Patates dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?