Simit nasıl ısıtılır?

Günlük yaşamda çoğumuzun karşılaştığı bir hal: Yiyeceğimizden fazlasını alıp bayatlattığımız simitleri nasıl taze gibi yapacağız? Faz...

 

Simit, Türkiye ve Yunanistan’da bolca tüketilen susamla kaplı bir tür ekmektir. Türkiyede; gevrek, Ankara simidi, İstanbul simidi, sokak simidi, kazan simidi, kandil simidi değişik çeşitleri bulunsa da çayın yanında tamamının yeri ayrıdır. Kahvaltıda, ikindi çayında, sahil kenarında vazgeçilmezimizdir. Sıcacık, taptaze simidin yerini hiçbir şey tutamaz. Daima tazesine ulaşamasak da elimizdeki bayat veyahut buzluktan çıkardığımız simitleri fırından yeni çıkmış şekline getirmek mümkün.

Günlük yaşamda çoğumuzun karşılaştığı bir hal: Yiyeceğimizden fazlasını alıp bayatlattığımız simitleri nasıl taze gibi yapacağız? Fazla simitleri olabildiğince hava almayan bir kapta oda sıcaklığında ya da dolapta 4-5 gün pratik bir şekilde saklayabilirsiniz. Kabın hava geçirmezliği ne kadar iyi ise simitler o kadar az bayatlayacaktır. Tekrar yemek istediğiniz zaman yiyeceğiniz kadarını kaptan çıkarıp sıcak fırında 2 dakika ısıtmanız yeterli olabilecektir.

Mikrodalga fırın kullanmak istiyor iseniz ise 10 saniyede çözdürün ve ekmek kızartma makinesinde ısıtın. Ama mikrodalga sert olmasına yahut buzların çok su bırakmasına neden olabileceğinden tercih etmemenizde yarar var.

Peki, buzluklarında simit stoklayanlar, o simitleri nasıl tekrar tüketecekler? Buzluktan tek porsiyonluk olarak poşetlediğiniz simitlerden tüketeceğiniz kadarını çıkarın. Oda sıcaklığında buzu çözündükten sonra sıcak fırında 2-4 dakika bekletin. İlk günkü tazeliğine dönecektir.

 

Bayat simitlerinizi sade tüketmek istemezseniz arasına kaşar peyniri koyup tost yapabilirsiniz. Beyaz peynir ve domates koyarak da tost yaparsanız gayet leziz olabilecektir. Kahvaltıda bayat simidinizle değişik lezzetler denemek ister iseniz internette kahvaltılık simit kebabı ya da yumurtalı simit kebabı gibi tarifleri bulabilirsiniz.

Dilerseniz tost makinesi veya ekmek kızartma makinesinde de ısıtabilirsiniz. Fakat tost makinesinde simide tost kokusu sindiği için fırından çıkmış taze simit tadını vermiyor.

Buradaki çok önemli püf nokta ise simidi ısıtırken yiyeceğiniz kadar ısıtmalısınız. Tekrar tekrar ısıttığınızda sertleşecek ve yenmeyecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ter lekesi gömlekten nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?