Havuç salatası nasıl yapılır?

Bu tarif ise daha fazla vakit alan, ama aldığı vakti lezzetiyle geri kazandıran bir tariftir. Ek olarak besin değerlerini zenginleşti...

 

Havuç, dünyanın her yerinde kolay bir şekilde yetişebilen, Türkiye’de ise özel olarak İç Anadolu bölümünde yaygın olarak yetiştirilen bir bitki olarak bilinmektedir. Özel olarak yüksek A vitamini içeriği, düşük kalorisi ve mineral yapısı ile havuç hem yemeklerde, atıştırmalıklarda ve salatalarda tercih edilir 

Geleneksel Havuç Salatası Tarifi

Bu tarif ise daha fazla vakit alan, ama aldığı vakti lezzetiyle geri kazandıran bir tariftir. Ek olarak besin değerlerini zenginleştirmek için, ton balığı, tavuk veyahut et fileto da ekleyebilir, sağlıklı ve dopdolu bir ögün geçirmiş olursunuz.

Malzemeler

4-5 diş sarmısak

Zeytinyağı

1 büyük soğan

Tuz, pul biber

4-5 adet havuç

1 tabak yoğurt

Talimatlar

Sonrasında havuç ve soğan sotemiz, ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Bir yandan sarımsaklar tam olarak ezilir ve küçük parçalar şekline getirilir. Yoğurt ile tam olarak karıştırılan sarmısak, havuçların üstüne dökülür.

Havuçlar rendelenir, soğanlar küçük küçük kesilir. Zeytinyağı ile önceleri hafifçe kızdırılmış tavada güzelce sotelenir. Dikkatli olunması gerekli olan nokta, havuçlar kararana kadar değil, yumuşayana ve hafifçe rengini değiştirene kadar sotelemektir.

Üstüne zeytinyağı, tuz ve pul biber eklenerek servis edilir, afiyet olsun. 

Pratik Havuç Salatası Tarifi

Özel olarak dar zamanda yahut yorgun olduğunuz vakitlerde yapılabilecek bu tarif, birkaç malzeme ve kısa süre içerisinde yapılabilecek türdendir. Malzemelerimiz, havuç, limon, tuz, sirke ve seçime bağlı olarak kırmızı lahanadır.

 

Rendelenen havuçlar salata kabına alınır. Üstüne istenen ölçüde kesilen yahut rendelenen kırmızı lahanalar da eklenmektedir. Limon, zeytinyağı, tuz ve çok az ölçüde sirke bir kapta karıştırılır, karışım bütün salataya yedirilir. Hayli stabil ve lezzetli havuç salatanız hazırdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Akciğere iyi gelen bitkiler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?