Saç bakımı kürü hazırlama

Eğer devamlı saçlarınızı kurutuyor, fön çekiyor, boyatıyor ve ya düzleştiriyorsanız bu uygulamaları azaltmanızda yarar var. Saçınız n...

 

Saçlar, ister kadın ister erkek herkesin güzelliği için önemli öğelerdir. Hassaten 30’lu yaşlardan sonra başlayan saç kayıpları bizleri alarma geçirir ve acil önlemler almaya sürükler. Oysa dökülmeye yahut yıpranmaya başlamadan önce de saçlarımıza gerekli olan özeni göstermemiz gerekir.

Eğer devamlı saçlarınızı kurutuyor, fön çekiyor, boyatıyor ve ya düzleştiriyorsanız bu uygulamaları azaltmanızda yarar var. Saçınız ne kadar doğal ise o kadar sağlıklı olabilecektir. Son olarak saçlarınız dökülüyorsa saçınızı yıkarken son durulama suyuna bir-iki çorba kaşığı sirke ve bir çay kaşığı da deniz tuzu eklerseniz saçlarınız hem parlak olacak aynı zamanda dökülme azalacaktır.

Uzmanlara göre günlük averaj 100 saç telinin kaybı normal kayıptır. Çünkü saçların belli aralıklar ile kendilerini yenilemeleri doğaldır. Yine de saçlarımızı içten ve dıştan beslememiz hayatımızın her zamanı için gereklidir. Saçları içten beslemek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekir. Her çeşit sebze, meyve, et ve süt grubundan günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar tüketmemiz bununla beraber da yeterli miktarlarda su içmemiz gerekir.

Saçlarımızı dıştan beslemek için ise profesyonel bakımların yanında evde uygulayabileceğimiz birkaç tarifle saçlarımızın sağlıklı, canlı, parlak olmasını sağlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse, bir çorba kaşığı ısırgan yağı, bir çorba kaşığı tatlı badem yağı, bir çorba kaşığı susam yağı, iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir ampul B Vitamini (eczanelerde bulabilirsiniz), birkaç damla çam terebentini, bir yumurtanın sarısı karıştırarak hazırlayacağınız kürü saçlarınıza dipten uca sürerek bir saat kadar bekletiniz ve şampuanlayarak yıkayınız. Bu kürün etkisini arttırmak için temiz, nemli saça uygulamakta yarar var. Saçınız temiz ve nemli iken saç dipleriniz ve saç deriniz karışımı daha rahat emecektir. Ayrıca bir saç bonesi veyahut bir havlu ile de sarıp bekletebilirsiniz. Ama direkt ıslak saça uygulamayınız. Aksi durumunda saçınızdaki su kürün emilimini engelleyecektir.

 

Bu kürü hafta içinde bir sürekli olarak uygularsanız kısa süre içinde faydasını göreceksiniz. Tabi saç dökülmesinin, veya yıpranmasının nedeni kansızlık vb. hastalıklarsa ilk başta bir doktora görünmenizde yarar var. Hastalığınız tedavi edilmediği sürece saçlarınızın durumu da değişmeyecektir. Buna ek olarak saçlarınızdaki yıpranma ve dökülme saçlarınıza yaptığınız uygulamalardan da kaynaklanıyor olabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sebzeler nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?