Salataya hangi soslar dökülür?

Bütün bu saydığımız soslara ek olarak; portakal suyu, hardal, yoğurt, sarmısak, mayonez de salata sosları olarak kullanılır....

 

İnsan vücudunu yaşamını devam ettirebilmesi için yiyecek ve içeceklere ihtiyaç duymaktadır. Hassaten öğle ve akşam yemekleri önemli öğünler arasındadır. Öğle ve akşam yemeklerinde ana yemeğin yanına yardım eden olarak yapılmış olan ve sofraları süsleyen salatalar çok geniş bir yelpazaye sahiptir. Asgari ana yemek kadar lezzetli olması gerekli olan salatalar içerik olarak da zenginliğiyle bilinirler. Bazen yalnızca domates, biber ve soğandan oluşan salatalar bazen çok kompleks karışımlar durumunda karşımıza çıkar ve bize lezzet şöleni yaşatırlar. Bu noktada dikkatli olunması gerekli olan nokta salatanın lezzetine yardım eden soslardır.

Limon Sosu: Salatalar için olmazsa olmaz soslardan birisi de hiç şüphesiz limondur. Salatalara ekşi mayahoş bir tat vermek için kullanılmaktadır. Çoğunlukla zeytinyağı ile beraber kullanılır. Akdeniz ve Ege mutfağında nerdeyse bütün salata soslarında limon kullanılır. Benzer zamanda limon güçlü antioksidandır.

Tuz: Tuz bilinen en eski salata sosudur. Salata da olmazsa olmaz bir lezzet için tuz miktarı önemlidir. Bu noktada tuzun ne zaman salataya koyulacağı önemlidir. Çünkü vaktinden önce koyacağınız tuz, salatanızı eritecektir. Bu da olmasını istemediğiniz görüntülere ve kötü tatlara neden olabilmektedir. Salatanıza tuzu imkan bulduğunuz sürece yemeğe yakın vakitlerde ayrıca salatayı yerken koymalısınız.

 

Erik Ekşisi Sosu: Salatalara nar ekşisinden daha ekşi bir sos arayanlar için alternatiftir. Bu sosları tek tek ve karışım durumunda kullanabilirsiniz

Sirke Sosu: Salatalar için kullanılan çok önemli soslardan biriside sirkedir. Tıpkı limon gibi salatalara ekşi bir tat vermek için kullanılır. Genel olarak salatalarda kullanılan, balzemik ve üzüm sirkeleridir.

Nar Ekşisi Sosu: Nar ekşisi, salatalar için özel olarak son yıllarda olmazsa olmaz bir sos şekline gelmiştir. Tatlı ve ekşi arası bir lezzet vermektedir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı da tıpkı tuz gibi salataya koyulan en eski soslardandır. Bazen karışım olarak oluşturulan soslara ek olarak bazen de tek olarak salatalara eklenen zeytinyağı, salata lezzeti için olmazsa olmazdır. Salatalara sos hazırlanırken zeytinyağı içine değişik baharat ve lezzetler eklenmek suretiyle karışım soslar oluşturabilirsiniz. Bu karışımı cam bir şişede saklayıp salatayı yerken koymalısınız. Salatada kullanabileceğiniz zeytinyağı, kaliteli, taze ve sızma olmalıdır.

Bütün bu saydığımız soslara ek olarak; portakal suyu, hardal, yoğurt, sarmısak, mayonez de salata sosları olarak kullanılır.

Peki salataya hangi soslar dökülür ?

Belli başlı salata soslarını şöyle sıralayabiliriz: 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Glutensiz ekmek nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?