Üzüm lekesi nasıl temizlenir?

Üzüm lekesi, halıda koyu ve morumsu bir leke bırakır. Bu lekeyi temizlemek için maden suyuna başvurulmalıdır. Halının lekeli bölümüne...

 

Bazı lekeler hayli inatçıdır. Üzüm suyunda tanenler bulunmaktadır. Temizlenmesi diğer lekelerden daha zor ve zahmetlidir. O nedenden dolayı deterjan veya çitileme gibi metodlarla sürekli temizlenemez ve geleneksel yöntemlere başvurmak gerekebilir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır: 

Üzüm lekesi için en işe yarar çözüm, sirkedir. Sirke, asidik özelliktedir. Bu vesileyle de lekelerin kolay bir biçimde temizlenmesini sağlamaktadır. Lekeli bölgenin sirkle ile ıslatılıp silinmesi, lekeyi temizlemek için yardım eden olabilecektir.

Tuz da sirke gibi üzüm lekesini çıkarmak için hayli kolay ve etkili yöntemdir. Lekeli alanın üstüne bir nebze tuz dökülmelidir. Sonrasında da ıslak ve temiz bezle lekeli alan silinmelidir. Tuz yoksa karbonat ile benzer işlem yapılabilmektedir. Karbonat da lekenin temizlenmesine yardım edecektir.

Diğer alternatif üzüm lekesi temizleme yöntemi ise; maden suyudur. Market veyahut bakkallardan satın alınabilecek maden suyu, üzüm lekesini temizlemek için en iktisadi yöntemlerden biridir. Maden suyu lekeli bölüme dökülür, beş dakika bekletilir ve sonrasında kuru bir bez ile temizlenir. 

Halıdan üzüm suyu lekesi nasıl temizlenir?

Üzüm lekesi, halıda koyu ve morumsu bir leke bırakır. Bu lekeyi temizlemek için maden suyuna başvurulmalıdır. Halının lekeli bölümüne dökülen maden suyuna, kağıt havlu ile tamponlama yapılmalıdır. Şayet leke hala temizlenmiyor ise sirke ve deterjan karışımı ile halı temiz bezle temizlenmelidir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Trüf mantarı nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?