Sirkeyle bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinelerinde gerçekleşen yıkama işlemlerinin sonrasında, makinelerin iç bölümleri yıkama işleminde bulaşıklardan ayrılan bes...

 

Bulaşık makineleri, bulaşıkları el ile yıkama zahmetini ortadan kaldıran son derece işlevsel araçlardır. Bu araçlar vesilesiyle keyifli yemeklerin sonrasında yaşanan uzun bir zaman bulaşık yıkama seansları büyük oranda son bulmuştur. Son yıllarda nerdeyse her evde bulunan bulaşık makinelerinin temizliğine ise gerektiği kadar önem verilmemektedir. Bunun nedeni ise içerisinde temizlik işlemi yapılmış olan bu araçların, ek olarak bir temizleme işlemine tabi tutulmalarına gerek duyulmamasıdır.

Bulaşık makinelerinde gerçekleşen yıkama işlemlerinin sonrasında, makinelerin iç bölümleri yıkama işleminde bulaşıklardan ayrılan besin artıklarından ötürü kirlenmektedir. Bu kirlerin temizlenmemesi halinde zaman geçtikçe makine işlevini tam anlamıyla yerine getiremez hale gelir ve bulaşıklar da iyi bir biçimde yıkanamaz. Bunu yapmak için bulaşık makinelerinin belli periyotlarla iç temizliklerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Piyasada bulaşık makinesi temizliği için türlü ürünler satılmaktadır. Lakin bu ürünler aşırı derecede kimyasallar içerirler. Oysa bu tarz kimyevi ürünler kullanılmadan da bulaşık makineleri son derece basit bir yöntemle temizlenebilir. Çokca yüzeyin temizliğinde de kullanılan sirke, bulaşık makinesinde kullanıldığı zaman da son derece etkili temizliğe neden olmaktadır.

Bulaşık Makineleri Sirke Kullanılarak Nasıl Temizlenir?

 

Bulaşık makinesinin sirke ile temizlenmesi için yardım eden ürün olarak karbonata da ihtiyaç duyulur. Temizlik işleminden önce makinenin içi bütünüyle boşaltılır. Sonrasında makinenin deterjan gözü karbonat ile doldurulur. Daha sonrasında da bulaşık makinesinin üst sepetinin ortasına da bir su bardağı ile beyaz sirke yahut elma sirkesi koyulur. Bu bölümde sirke koyulan bardağın devrilmemesi için yeteri kadar ağır olmasına ve dengeli biçimde koyulmasına dikkat edilmesi gerekir. İsteğe göre bulaşık makinesine taze bir koku vermek amacı ile, üst sepete limon, portakal ve mandalina gibi meyvelerin kabukları da geçirilebilir. Son olarak kapağı kapatılan makine yüksek sıcaklıkta ve uzun bir zaman bir programda çalıştırılır. Bu işlem nihayetinde bulaşık makinesinin içi çok temiz, pırıl pırıl ve güzel kokulu olabilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Limon nasıl rendelenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?