İran yemekleri

En fazla bilinen ve İran'da en fazla pişirilen yemek İran Pilavı'dır. Yağ miktarı hayli az olmasına karşın lezzeti ile dikkat çeken b...

 

İran mutfağı; insanlarının gönülleri kadar zengin, şairlerinin şiirleri kadar güzeldir. Dünya yemek kültürüne eşsiz katkıda bulunan İran yemeklerinde kabak, bal kabağı, patlıcan, bezelye, et yoğun olarak olarak. Ek olarak dünya safran üretiminde önemli görülen bir pay sahibi olan İran'da, baharatlardan en fazla kullanılanı da safrandır.

En fazla bilinen ve İran'da en fazla pişirilen yemek İran Pilavı'dır. Yağ miktarı hayli az olmasına karşın lezzeti ile dikkat çeken bu pilavda basmati pirinci kullanılmaktadır. Pilava asıl tadını veren ise safran ve ince kıyılmış dere otudur. Yağ olarak da tereyağı tercih edilir. Pilav üstüne kuru meyveler konularak servis edilir. Zereshk üzümü ile pişirilen İran Pilavı'na ise Zereshk Polo ismi verilir.

Tah-chin; içerisinde safranlı tavuk bonfilesi, dışında İran Pilavı olan bir yemektir.

Bastani ismiyle anılan dondurmaya safran ve gül suyu ekleniyor. Ek olarak bastani dünyadaki diğer dondurmalara göre daha yoğun bir kremaya sahiptir.

Farklı pilav olan Adas Polo; hurma, mercimek, kuru meyve, soğan ve safran içeren, bastami pirinci ile yapılmaktadır. Adas poloya değişik sebzeler eklenmek suretiyle değişik lezzetler elde edilebilmektedir. Yeşil fasulye, havuç ve dere otu adas polo için en fazla tercih edilen sebzelerdir. 

İran'da içki yasak olsa bile mezelerin zenginliği dikkat çekicidir. Kashke Bademjoon adı verilen meze; patlıcan, soğan, domates, domates ve biber salçası, zerdeçal, karabiber ve kashk adı verilen krema ile yapılmaktadır. Lavaş yahut ince pideler ile birlikte servis edilir.

 

Mükemmel diğer lezzet ise "Chelo kebap". Chelo az yağ ile pişirilen tuzu ise hayli az (nerdeyse hiç) olan basmati pirinci ile yapılmış olan pilavdır. Pilava da yine safran eklenmektedir. Ülkemizdeki kebaplar gibi genelde kuzu etinden yapılmış olan bu kebapın tek farkı eğer tavuk eti ile yapıldıysa ona cüce adını veriyorlar. Chelop kebap ayran ve lavaş ekmek ile servis edilir.

Ash-e anār ise bir tür çorbadır. İsminden anlaşılabileceği gibi nardan yapılmaktadır. Kullanılan diğer malzemeler ise; soğan, nane, limon, bezelye(sarı), kuzu eti, zerdeçal, safran, ıspanak ve bastami pirincidir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Malatya yemekleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?