Supla nasıl kullanılır?

Her sofranın ayrılmaz bir parçası olan supla, sofrada bulunanların kendilerini rahat hissetmeleri ve sofrada kendilerine ait olan böl...

 

Supla Fransızcada tabak altı anlamına gelen bilhassa yuvarlak biçiminde tabak boyutundan taşacak biçimde seçilmiş sofra düzeninin tamamlayıcılarıdır.

Her sofranın ayrılmaz bir parçası olan supla, sofrada bulunanların kendilerini rahat hissetmeleri ve sofrada kendilerine ait olan bölümü göstermek için kullanılmaktadır. İşte, doğru supla kullanırken başlıca dikkatli olunması gerekenler :

Suplaların kullanım gayesi öncelikle genellikle beyaz ve desensiz yapılmış tabaklara renk katmak ve yemeğinize daha şık bir görüntü vermek için ortaya çıkmıştır. Lakin çok tezat renkler olmamak şartıyla renkli tabaklarınızla uyumlu suplalar kullanırsanız sofranız olduğundan daha zengin gözükecektir. Örnek vermek gerekirse eşinizle başbaşa özel sofra kurduysanız siyah suplaları tercih ederseniz gecenin loşluğuna eşlik edecek ambiansı yaratırsınız.

Suplalar sofradaki kişinin sınırlarını belirleyen çizgiler gibidir. Sırayla aperatifler, ana yemek, tatlı ayrı tabaklara konulur ve kişinin kendi suplasının üstüne yerleştirilir. Supla yemek sonuna kadar asla sofradan kaldırılmaz .Yemek sırasında da yanınızdaki kişinin suplası ile oluşturduğu sınırları geçmemeli onu yemek sırasında rahatsız edecek kadar yaklaşmamalısınız.

Supla tercihinde yapılmış olan en büyük hata simli modeller tercih etmektir. İster samimi olduğunuz arkadaşlarınıza ister tanımadığınız birine hazırlayın simli suplalar düğün sofraları gibi abartılı mekanlar harici yerlerde kullanılmamalıdır. Bu tür hatalar davet ettiğiniz kişinin sizin hakkınızda güzel olmayan önyargılara kapılmasına neden olabilir.

 

Hepsinden önce suplanın biçimi önemlidir. Sofralarda genel olarak yuvarlak tabaklar tercih edildiği için yuvarlak suplalar kullanılmaktadır lakin bu günlerde dikdörtgen veyahut asimetrik tabaklar kullanılmaya başlandığı için değişik biçimlerde suplalar da bulunur. Siz de tabağınızın kenarlarından 3cm kadar daha geniş, tabağınızla benzer biçimde olan suplalar tercih etmelisiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan 10 adımda laminant parke bakımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?