Bebeğin dişleri nasıl temizlenir?

Gün içinde bir kez fırçalamanız bebeklerin diş temizliği için yeterlidir....

 

Bebekler özbakımını yapamamalarından kaynaklı olarak günlük bakım ve temizliklerinde anne babalarına ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin günlük ve haftalık bakımlarının içerisinde vücut temizliği, tırnak bakımı, saç bakımı, göz ve diş temizliği gelir. Bebeklerde çok duyarlı bir ten ve nari bir bünye olması nedeni ile gerek bakım ve temizliklerini yaparken kullandığınız malzemelere gerek bu malzemeleri kullanırken hareketlerinize dikkat göstermeniz önemlidir.

Bebeklerin diş temizliğini yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Gün içinde bir kez fırçalamanız bebeklerin diş temizliği için yeterlidir.

1 sene nihayetinde bebeğiniz için artık bir diş macunu edinebilirsiniz. Lakin henüz tükürmeyi bilmeyen bebekler için hiçbir diş macunu münasip değildir. Çünkü bebekler macunu yutmaya pek heveslidir. Diş macunu kullanmadan hergün dişlerini temizlediğiniz bebeğinizi uykuya yatırabilirsiniz.

2 yılın nihayetinde bebeğiniz artık tükürmeyi öğrenir. Bu noktadan sonra bebeğinize münasip (yaşına ve diş yapısına) diş macunu ve diş fırçası alabilirsiniz. Artık diş temizliğini kendisi yapması için bebeğinizi yönlendirin ve onu bunu yapmak için yüreklendirin. Kullandığınız diş macununun az florlu olmasına dikkatli olun.

Temiz bezi ıslatın. Daha sonrasında bu bezi rahat kullanabildiğiniz bir parmağınıza dolayın ve bebeğinizin dudaklarını acıtmamaya dikkat göstererek dişlerinin üstünde hafif hafif gezdirin. Bu hareketle bebeğinizin dişleri temizlenmiş olur. İlk bir sene süresince başka bir malzemeye ihtiyaç duymazsınız.

 

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığı andan başlayarak temizlenme ihtiyacı duyar. Bebek en erken 4 aylıkken ilk dişi çıkabilir. Bebeğinizin ilk dişleri çıkınca günlük diş temizliği için temiz ve hiç kullanılmamış bir beze ihtiyacınız var.

Bebeklerdeki var olan dişler süt dişleridir. Bu dişlerin sağlamlığı ve temizliği çok önemlidir.

Süt dişleri neden önemlidir?

Süt dişleri diziliş itibarı ile aralıklıdır. Bunun gayesi alttan gelecek olan asıl dişlere yer ayırmaktır. Eğer süt dişleri çürür ve vaktinden önce düşer veya çekilirse dişler kaymaya başlar. Bunun nihayetinde da kalıcı dişler çarpık çıkmış olur.

Süt dişleri bir bebeğimizin düzgün konuşmasına yardımcı olur. Sağlıklı olmayan süt dişleri nedeni ile bebek geç konuşur veyahut konuşur iken kelimeleri düzgün çıkaramaz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bebeklerde ne zaman su verilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?