Madımak konservesi nasıl yapılır?

Kullanılacak miktara bağlı olarak kavanozlar yıkanıp sıcak suda 8-10 dakika kaynatılmalıdır. Eğer az kullanılacak ise yarım litrelik ...

 

Bahar mevsiminde yetişen madımak kısa bir zaman canlı kalan bir bitki olarak bilinir. Nisan ayının başlarında yeşermeye başlar. Mayıs ayının ortalarında pembe beyaz çiçek açar. Bitki çiçek açmaya başlayınca yaprakları cansızlaşır. Aldığı suyun nerdeyse tamamını çiçeklere vermeye başlar. Henüz çiçek açmaya başlamadan önce toplanmalıdır.

Kullanılacak miktara bağlı olarak kavanozlar yıkanıp sıcak suda 8-10 dakika kaynatılmalıdır. Eğer az kullanılacak ise yarım litrelik cam kavanoz tercih edilebilmektedir. Sık kullanılıcaksa 1 litrelik cam kavanozlar yeterli olur. Geniş bir tenceye az ölçüde sıvı yağ koyulmalıdır. Temizlenmiş madımaklar tencereye koyulup 6-8 dakika kavrulmalıdır. Kavrulan madımakların üzerine yarısı kadar sıcak su eklenmektedir. Suyunu biraz çeken madımaklar tencerede bırakılmalıdır. Kaynatılmış cam kavanozlara sıcak haliyle koyulur. Kavanozların kapakları sıkıca kapatılır. Kapaklar kapatılırken acele edilmeli hava almasına engel olunmalıdır.

Kapağı kapatılan kavanozlar ters çevrilerek bir gün ters bekletilmelidir. Bekleme süresi bitince kavanozlar serin bir yere koyulur. Kullanım ömrü takriben dört aydır. Bazı konserveler ekşiyebilir. Bunun nedeni kavanoz kapağının yanlış kapatılmasından yahut kapağın gevşek olmasından kaynaklanır. Ekşi olan madımak konservesi mutlaka tüketilmemelidir. Tersi durumunda sağlık sorunları yaşanabilir. 

 

Madımak toplarken köklerine zarar verilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bunun sayesinde gelecek sene benzer verimde madımak elde edilebilmektedir. Yemek yapmak için ve ilaç yaparken kullanılmaktadır. Ama her mevsim yetişmediğinden saklama yoluna gidilir. Madımağı uzun bir zaman kullanmak için konservesi yapılmaktadır.

Madımak konservesi isteğe bağlı olarak pastırmalı ve yoğurtlu olarak tüketilebilmektedir. Pastırmalı yapılmak isteniyorsa önce pastırmalar pişirilmelidir. Yoğurtlu madımak ise sarımsaklı sos olarak tercih edilebilmektedir.

Madımak konservesi yapılmadan önce temiz halde yıkanmalıdır. Toprağa yakın yetişen bir bitki olduğundan yaprakları arasında toprak bulunabilir. Yaprak aralarında toprak kalmaması için sirkeli suyun içerisinde bir zaman bekletilmelidir. Bekleyen madımaklar yıkanıp ayıklanmalıdır. Yerde yetiştiğinden çevresinde yabani otlar bulunabilir. Bu yabani otlardan arındırılmalıdır. Yıkanıp temizlenen madımaklar isteğe bağlı olarak doğranabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan İzmarit nasıl bir balıktır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?