Pazı nasıl sarılır?

Geniş bir kaba koyup üstüne sıcak tuzlu su dökün. Bir müddet bekletin, güzelce yumuşasın. Yırtılmayacak ve rengini koruyacak biçimde ...

 

Yapraklarında bol miktarlarda A ve C vitamini bulunan bir süs bitkisidir pazı. Doğada kendi kendine çıkmasının yanında bahçelere de ekilebilir. Salatası, zeytinyağlı veyahut etli olarak sarması yapılabilmektedir. Peki pazı sarması nasıl yapılmaktadır?

Yapılışı

Geniş bir kaba koyup üstüne sıcak tuzlu su dökün. Bir müddet bekletin, güzelce yumuşasın. Yırtılmayacak ve rengini koruyacak biçimde haşlayın.

Not: İç harcı tam ortaya koymayın. Sap bölümüne yakın yere koyun. Sağdan ve soldan eşit şekillerde pay bırakın. Sarımı daha kolay olur.

Alınan veyahut toplanılan pazı yaprakları özenle yıkanmalıdır. Yıkama işleminin ardından saplarını kesmelisiniz. Bu sapları bir yemekte ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Not: Buzlu suya atmanızda yarar vardır. Pazı yapraklarınızı şoklayın ki yaparken yırtılmasın.

Daha sonrasında yaprakları tek tek açıp kalın damarlarına bıçağın tersiyle yumuşasın diye vurun. Bu biçimde ezme işlemini yaparsanız damarlı kısmı çıkarmanıza gerek yoktur. Daha sonrasında iç harcı içine koyup suyunu ekleyip takriben yarım saat kadar pişirin.

İçinin hazırlanışı

Pirinç derince bir kaba koyulur. Küp doğranmış soğan ve domates atılıp karıştırılır. Kıyılmış maydonoz ve sarmısak atılıp tekrar karıştırılır. Kalan malzemeler de eklenip harç hazırlanır.

Malzemeler

Tuz

2 adet kesme şeker

1 adet büyükçe bir soğan

Kuru nane

1 bağ maydonoz

1 bağ pazı

1.5 su bardağı pirinç

1 adet büyükçe bir domates

1 çay bardağı zeytinyağı

1 diş sarmısak

Pazı sarmak zor bir iş değildir. Uzun zamanda aceleye getirmeden sabırla yapılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kadife elbise nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?