Güveçte kuru fasulye nasıl pişirilir?

Fasulye pişince suyunu süzün ve bekletin. Bu anda güveci ocağa oturtun ve az ateşte ısıtın. Sonra güvece tereyağı ya da sıvı yağ ekle...

 

Sevmeyeni pek bulunmayan kuru fasulye güveçte pişirildiğinde lezzetine lezzet katar. İşte kuru fasulyeyi güveçte pişirip bir lezzet şöleni biçimine getirmenin püf noktaları.

Fasulye pişince suyunu süzün ve bekletin. Bu anda güveci ocağa oturtun ve az ateşte ısıtın. Sonra güvece tereyağı ya da sıvı yağ ekleyip bir adet soğan ve iki adet biberi ince ince kıyıp kavurun. Soğan ve biberler sote edilirken, önce bir yemek kaşığı salça, sonrasında da isteğe göre ince doğranmış bir adet domates ekleyin. Daha sonrasında haşlanmış olan fasulyelerinizi ve 5 bardak sıcak suyu güvecinize ekleyin. Yarı pişirme olarak adlandırabileceğimiz işlem tamamlanınca, güveç kabınızı önceleri 200 derecede ısıtılmış fırınınızda onbeş dakika üstü alüminyum folyo ile kapalı bir biçimde pişirmeniz yeterli olabilecektir. Kuru fasulyeyi servis etmeden önce bir zaman bekletmeniz ve en yakın dostları bulgur pilavı ve cacık ile servis etmeniz önerilmektedir 

2 su bardağı kuru fasulyeyi pişirmeden bir gece önce soğuk su ile ıslatın. Eğer bir gece önce ıslatmadıysanız, 6-7 saatlik bir suda bekletme de ciddi miktarda etkili olabilecektir. Suda şişen kuru fasulyeler çok çok çabuk pişecektir. Islatıp beklettiğiniz kuru fasulyeleri, her şeyden önce 10 bardak su eklemek suretiyle bir tencerede pişene kadar kaynatın. Pişme süresi, fasulyenin çeşidine göre değişebildiği için kısa aralıklar ile tencerenin kapağını açıp pişme durumunu kontrol edebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kıymalı biber dolması nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?