İletişim tasarımı ve yönetimi mezunları ne iş yapar?

İletişim Tasarımı ve Yönetimi mezunları özel ve kamu kuruluşlarının yönetim kadrolarında yer alabilirler. Bölümün eğitim süresinde de...

 

Türkiyede yeni yeni adı duyulmaya başlayan bu parça iletişim sektörünün çokca alanında çalışabilecek kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Bu bölüm mezunu olan kişiler iletişim teknolojileri gelişmelerini devamlı takip eden, yazılı ve sözlü iletişim süreçlerinin nasıl olması gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip olan bireylerdir ve fazlasıyla iş imkanına sahiptirler.

İletişim Tasarımı ve Yönetimi mezunları özel ve kamu kuruluşlarının yönetim kadrolarında yer alabilirler. Bölümün eğitim süresinde ders içeriklerinde yönetim dersleri yer bulur ve öğrenciler mezun olduklarında yönetici vasfına sahip olurlar. Kurumların insan kaynakları departmanında yer alabilirler ve kariyer yaparak insan kaynakları müdürlüğüne yükselebilirler. Bir kurumun iç iletişimini yönetebilirler. Kurum içerisinde bilgi paylaşımının nasıl sağlanacağı ve çalışanların birbirlerini anlayan ve dinleyen bireyler durumuna getirilebilmesi gibi konularla ilgilenen ve düzenlemesini yapan kişiler yine bu parça mezunlarıdır. 

Bu kısım iletişimin değişik alanlarına yönelik eğitim vermiş olduğu için bölümünü bitirmiş kişiler halkla ilişkiler alanında da çalışabilirler. Yönetim, içerik hazırlama ve tasarım derslerini alan bu parça öğrencileri halkla ilişkiler uzmanı olarak özel yahut kamu kuruluşlarında görev alabilirler. 

Gazete ve dergilerde editör, moderatör ve tasarımcı olarak çalışabilirler. İletişim Tasarımı ve Yönetimi bölümü öğrencilerine içerik düzenleme eğitimi verilir ve bu nedenle mezun olunca editörlük ve yazarlık görevlerinde yer alabilirler. Ek olarak bu kısımda grafik tasarım dersleri de yer alır. Grafik tasarım konusunda kendisini yetiştiren öğrenciler mezun olunca kurumlarda tasarımcı olarak yer alabilirler. Parça içerik tasarımını derslerini eğitim içeriği tasarımı olarak da vermektedir. Bundan dolayı eğitim kitaplarının içerik tasarımında da yer alarak içerik tasarımcısı ünvanı ile çalışabilirler.

 

Son dönemlerde fazlasıyla gelişen ve hayatımızın her alanına giren sosyal medya da bu kısım mezunlarının iş alanıdır. İçerik ve tasarım derslerini alan öğrenciler mezun oldukları zaman özel ya da kamu kuruluşlarında sosyal medya uzmanı olarak çalışabilirler. 

Parça amaçlarından birisi de kreatif öğrenciler yetiştirmektedir. Bu nedenle bu bölüm mezunu olanlar reklamcılık alanında da yer alabilirler. Reklam departmanlarının hassaten kreatif birim kısmında yer alabilirler. Tasarım ve içerik eğitimi veren bu bölümü bitirmiş olanlar kreatif birim içinde metin yazarı yahut grafik tasarımcı olarak yer alabilirler. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Matematik öğretmenliği mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?