Saksı çiçekleri neden böceklenir?

Saksı bitkilerinin esasen böceklenmesine neden olabilecek asıl neden devamlı ve bol sulamalardır. Zaten çok fazla su isteyen bitkiler...

 

Saksı çiçekleri yetiştirilirken yaşanılan en büyük sorunlardan biri de böceklenmelerdir. Bazı böceklenmeler çiçeğe zarar verebilmektedir fakat bazıları ise zararsızdır. Bunların neden oluştuğu, hangilerinin zararlı olduğu ve nasıl yok edilebileceği hakkında her şeyin bilinmesi gerekmektedir ki sağlıklı çiçek yetiştirilebilsin.

Saksı bitkilerinin esasen böceklenmesine neden olabilecek asıl neden devamlı ve bol sulamalardır. Zaten çok fazla su isteyen bitkiler hariç tutulacak olursak çoğu saksı çiçeğinin bolca ve devamlı olarak sulanması önerilecek bir hal değildir. Böyle bir halde toprak kurtlanacak ya da böceklenecektir. Çok su alan çiçek kökleri kuruyacak ve çürüyecektir. Buda böceklenmeye neden olabilecektir. Benzer halde daha önce böceklenmiş bir saksı yeni çiçek için kullanılır ise bu da böceklenmeye neden olabilecektir. Bu sebeple bitki yetiştirmede hijyen hayli önemlidir.

Solucanlar ise bir başka saksı çiçeği problemidir. Esasen saksı çiçeğinde gerçekleşen solucanlı böceklenmenin toprağa bir zararı olmayacaktır. Ayrıca tam tersi solucanların toprağı beslediği ve yenilediği söylenir. Lakin solucanların varlığı çiçekte kurumaya neden oluyor gibiyse bu sorunun çözümü için meyve ve sebze kurularının kullanımı önerilmektedir. Bunlar güzelce ezilir ve sonrasında toprağa gömülür. Zaman ilerledikçe solucanlar yok olabilecektir.

 

Çiçeklerdeki böceklenmelerde en fazla karşılaşılan tür solucanlar, böcekler ve bazı minik sineklerdir. Bunlar toprakta çoğalır ve çiçeklerin kök ve yapraklarına zarar verirler. Çiçeklerin köklerini yiyerek kurumasına neden olurlar ve büyümelerini engellerler.

Saksı çiçeklerine zarar veren en tehlikeli böcek çeşidi tesbih böcekleridir. Genel olarak çiçekler sağlıklı büyüyüp gelişsin diye yumurta suyu toprağa dökülür lakin bu hal tesbih böceklerinin toprakta oluşmasına ve yayılmasına neden olabilir. Bu böcekler çiçeği kurutur. Ayrıca bu negatif hal hızla ve kolay bir biçimde gerçekleşir. Her gün sulama yaptıkça sayılarındaki artık gözle görülmektedir halde fark edilecektir. Bunların ölmesi için ilaç sıkmak çok da önerilesi bir şey değildir. Çünkü bu ilaç çiçeğe de temas edecek ve zarar verebilecektir. Bunun yerine en etkili yöntem sigara küllerini toprağa dökmek olabilecektir. Veyahut izmarit bırakılabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Pancar ne zaman ekilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?