Bulgur nasıl ıslatılır?

Bulgurun ıslatılma ve şişirilmesi 'suyla olur. Bulgurun özelliğine ve boyutuna göre kullanılan su miktarı ve bekleme süresi farklılık...

 

Bulgur, ana maddesi buğday olan ve pek çok yemekte kullanılan malzemedir. Çiğköfte, kısır, içliköfte gibi lezzetli yemeklerin ana malzemelerinden biridir. Ülkemizin Doğu kısımlarında ve artık zamanımızda tüm ülkede hayli tüketilen ve sevilen, çokca yemekte kullanılan geleneksel bir anadolu yiyeceğidir. Besleyici özelliği ile, doyurucu yemeklerin baştacıdır. Karbonhidrat deposudur ve bolca lif içerir. Bu yönleriyle hayli sağlıklı ve iktisadi bir besindir. Bulgurun pek çok çeşidi vardır ve bu türlerin kullanılmış olduğu yemek çeşitleri farklılıklar göstermektedir. Bulgur, 'sarı bulgur' ve 'esmer bulgur' olarak 2 ana sınıfa ayrılmaktadır. Bu gruplar büyüklüklerine göre; iri pilavlık bulgur, Midyat bulguru, pilavlık bulgur, köftelik bulgur ve çiğköftelik bulgur olarak sınıflandırılmaktadır. Bu ürünlerin yalnızca boyutları değil lezzetleri de değişiklik göstermektedir. O nedenden dolayı her yemekte değişik bulgur türü kullanılır. Bulgurun yemekte kullanılmaya kullanıma hazır duruma gelmesi için 'ıslatılması' gerekir.

Bulgurun ıslatılma ve şişirilmesi 'suyla olur. Bulgurun özelliğine ve boyutuna göre kullanılan su miktarı ve bekleme süresi farklılık göstermektedir. Yukarıda türlerini saydığımız, iri pilavlık bulgur ve pilavlık bulgurda, bulgur bir kaba konulur ve sıcak suyla ıslatılır, bu oran genellikle 2 bardağa 3 bardak su şeklindedir. (Bu ölçü tarife göre farklılık gösterebilir.) Midyat bulguru yani ince pilavlık bulgur ve köftelik bulgur da bu biçimde ıslatılmalıdır. Çiğköftelik bulgurda ise sıcak su kullanılmaz. Çiğköftelik bulgurun ıslatılması soğuk su ile ve ara ara ilavelerle olur. Islaklık gittikçe su eklenmeli ve yumuşayana kadar yoğurulmalıdır. Çiğköftenin kıvamı buna bağlıdır.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Halıdaki lekeler nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?