Akrilik tezgah nasıl temizlenir?

Akrilik tezgah ve lavabolar hem mutfakta aynı zamanda banyoda kullanılır. Doğal minerallerden yapıldığı için bu tezgahlara doğa dostu...

 

Akrilik tezgah ve lavabolar hem mutfakta aynı zamanda banyoda kullanılır. Doğal minerallerden yapıldığı için bu tezgahlara doğa dostudur diyebiliriz. Akrilik tezgahlar lekeye karşı dirençlidir. Estetik değerinin yanında ek olarak bakteri, küf ve mantara karşı da dayanıklıdır. Pürüzsüz ve gözeneksiz bir yüzeye sahiptir. Gözeneksiz olması kir barındırmasını engeller ve bu sebeple de temizliği çok kolaydır. İpeksi bir yüzeye sahiptir, bundan dolayı temizlendiğinde açıkça yenilenmiş gibi olur.

Peki akrilik tezgah nasıl temizlenir?

Temizliği de kullanımı kadar kolay olan akrilik tezgahları deterjanlı su kullanarak bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Amonyak bazlı temizlik malzemelerini de tercih edebilirsiniz.

Tezgahta oluşan su lekelerini ıslak bezle silip kurulamanız yeterli olabilecektir 

Çizik ve yanık izlerine maruz kalmış bir akrilik tezgahı çok basit bir zımpara işlemiyle kurtarabilirsiniz. Bu anlamda onarmak kolaydır.

Üstüne dökülen yağlı yiyecekler, kahve, kırmızı meyve suyu gibi kalıcı lekeler bırakabilecek tehlikeleri hemen  temizlemeniz gerekmektedir. Bu gibi hallerde leke yalnızca su kullanılarak çıkmıyırsa, buol suyla karıştırmak koşuluyla çamaşır suyundan da faydalanabilirsiniz.

Temizliğinin yanı sıra alınması gereken bazı önlemler ise şöyle

Akrilik tezgahın üstüne ateşin üstünden yeni alınmış tava ve tencereleri en direkt koymayın. Tersi halinde sıcakla birleşen tezgahın üstünde tencere veyahut tavanın izi çıkacaktır.

Üstündeki cilayı korumak amacı ile akrilik tezgahı özenle kullanmak gerekmektedir. Sitrik asitli gıdalar ile akrilik tezgahlar tepkimeye girdiğinde tezgahın cilası kalkabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sıva nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?