Patates dondurucuda nasıl saklanır?

Patates kolay kızartma yapma amaçlı dondurucuda saklanabilir. Bu amaç için hazırlanan patatesler tam olarak kurutulduktan sonra una b...

 

Türk mutfağında en fazla kullanılan sebzelerin başında gelen patates, direkt kızartma ve yemek biçiminde tüketilir. Ek olarak diğer yemeklerin yaparken da devamlı kullanılmaktadır. Patates ek olarak hamur işi yaparken da iç malzemesi olarak sık tercih edilen bir sebzedir. Salatası yapılarak da yenilir.

Patates kolay kızartma yapma amaçlı dondurucuda saklanabilir. Bu amaç için hazırlanan patatesler tam olarak kurutulduktan sonra una bulanır. Sonrasında hemen poşetlenip dondurucuya koyulur. Kızartma yapılmış olması için çıkartıldığında hiç çözdürülmeden direkt kızgın yağa atılır.

Dondurucuda patatesin saklanması çok yaygın değildir. Ama marketlerden kızartmalık patates satın alınması hayli yaygındır. Bu metodlar ile evde de benzer lezzet kolay bir biçimde yakalanabilir. Zaman da kazandırır. Yemek hazırlama işini büyük oranda pratikleştirir. Dondurucuda saklanan patatesler hiçbir sorun olmadan bir yıl boyunca saklanabilir. Daha uzun zaman de bozulmadan kalabilir. Lakin bir seneden uzun zaman dondurucuda kalmış patateslerin tüketilmemesi gerekmektedir. Paketlerin üstüne tarih yazılması bu konuda yardım edebilir 

Kızartma için dondurucu da patates saklamanın bir yöntemi daha vardır. Bu yöntemde kızartmalık doğranmış patatesler az ölçüde tuz ve az ölçüde yağ ile ovalanır. Bu biçimde direkt dondurucuya atılır. Kızartılması için çıkartıldığında ise hiç çözdürmeden kızgın yağa atılır.

 

Patatesin hamur işlerinde iç malzemesi olarak kullanılması için de rendelenmiş patatesler dondurucuda saklanabilir. Bir işlem gerekmez. İç malzemesi olarak kullanmadan önce tam çözdürülmemiş olması gerekmektedir. İç harç kullanımı için çiğ veyahut haşlanmış patatesler rendelenerek dondurucuda saklanabilir. Patates istenen boyutlarda doğranarak dondurucuda yemeklik olarak saklanabilir.

Kızartmalık patatesler için uygulanabilecek bu iki yöntemde de paketleme miktarının tek seferde kızartmaya münasip olarak yapılmış olması makul kabul edilir. Diğer bir püf nokta ise patateslerin asla çözdürülmemesi gerektiğidir. 

Patates Türkiye'de her mevsim temin edilebilen bir sebzedir. Bu neden ile dondurucuda saklanmasına pek gerek yoktur. Rahatça temin edilebilmektedir olması dondurucuda yer kaplamasını gereksiz hale getirir. Ama patatesin soyulması ve doğranması zaman alan işlerdir. Bu nedenden dolayı pratiklik sağlaması amacı ile patatesin dondurucuda saklanması mümkündür. Patatesi dondurucuda saklamanın türlü yolları vardır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tavuk dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?