Ev baklavası nasıl açılır?

Şerbeti için; 4 su bardağı şeker, 5 su bardağı su, 1 yemek kaşığı limonun suyu kullanılarak kaynatılır. 10 dk. kaynayınca limonun suy...

 

Bayramlarımızda her evin vazgeçilmeyen tatlısı olan baklava, yediden yetmişe her kişinin sevdiği bir lezzettir. Zamanımızda hazır baklava bulmak mümkün olsa da en lezzetli olan baklava evde yapılandır. Peki, ev yapımı baklavada hangi malzemeler kullanılmaktadır, nasıl yapılmaktadır?

Şerbeti için; 4 su bardağı şeker, 5 su bardağı su, 1 yemek kaşığı limonun suyu kullanılarak kaynatılır. 10 dk. kaynayınca limonun suyu eklenmektedir, 5 dk. kadar daha kaynatılır. Fırından alınınca sıcak baklavaya soğuk şerbet dökülerek, şerbeti çekmesi beklenir. Birkaç saat bekletilince servise kullanıma hazır duruma gelmiş olur.

İnce bir biçimde açılan baklava yufkası bir örtüye serilerek takriben 5 dk. kadar bekletilir. Fırın tepsisi yağlanır. Hafifçe kurumuş yufka yağlanmış tepsiye serilir. Daha sonrasında üstüne dövülmüş ceviz serpilir. Bir kat ceviz olacak biçimde bütün yufkalar üst üste konulur. Son katta iki adet yufka kullanılarak üstü kapatılır. Tepsinin büyüklüğüne göre var ise kenarlardaki hamurlar kesilerek alınır. Hazırlanan baklava güzel görünümde olması için; hepsinden önce bıçakla düzgün biçimde 4 parçaya kesilir. Her parça tekrardan ortadan ikiye kesilir ve dilimlenir.

Baklava fırına verilmeden önce 300 gr tereyağı kızdırılır ve baklava üstünde gezdirilir. 180 °C fırında üstü tam olarak kızarıncaya kadar pişirilir.

 

Baklava hamurunun yaparken; 3 adet yumurta, 1 su bardağı süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı sirke, yarım çay kaşığı tuz yoğurma kabına alınır. 6 su bardağı un eklenmektedir, sonrasında bir paket kabartma tozu eklenmek suretiyle, hamur toparlanıncaya kadar un yoğurulur. Kullanıma hazır duruma getirilen baklava hamuru, otuz eşit parçaya ayrılarak unla beraber beze şekline getirilir. Bezelerin kurumaması için üzerlerine bir bez örtülür. Herbir beze sırası ile nişasta ve un karışımı serpilerek incecik açılır. Tepsinin boyutuna göre beze boyutu ayarlanmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Antrikot nasıl marine edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?