Bakır cezve nasıl temizlenir?

Oksitlenme için her çeşit sirkeyi kullanabilirsiniz. Beyaz, üzüm veyahut elma sirkesini cezvenin üstüne dökün. Bir kaşık yemeklik tuz...

 

Bakır yüzeyler korozyona karşı gayet hassastır. Cezve gibi sıvılarla ve yüksek ısıyla temas eden mutfak aletlerinde oksitlenme ve kararma ile daha sık karşılaşılır. Bakırın kendine münhasır kızıllığı ortaya çıkartmak ve oluşan korozyonu gidermek için evinizde kolay bir biçimde bulunabilecek malzemeleri kullanabilirsiniz.

Sirke- Tuz

Oksitlenme için her çeşit sirkeyi kullanabilirsiniz. Beyaz, üzüm veyahut elma sirkesini cezvenin üstüne dökün. Bir kaşık yemeklik tuz ekleyin ve lekeleri ovalayın. Tuz ve sirke karışımı ile en zorlu lekeleri bile temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi bitince temiz ve tüy bırakmayan bir bez yardımı ile kurulayın.

Karbonat

Karbonatın ph seviyesi ve partiküllü yapısı, bakır yüzeylerin temizlenmesine yardım eder. Nemli bize bir yemek kaşığı karbonat döküp ovalayın. Lekeler çıkınca çokça su ile durulayıp tüy bırakmayan bir bez yardımı ile kurulama işlemine geçin.

Uyarı: Uygulanan yöntemler bakırın yalnızca temizlenmesini sağlamaktadır. Cezvenin içerisinde, yani kalaylanmış ve sıvılarla temas halindeki yüzeyde bir korozyon var ise bu kısmın kalaylanarak yenilenmesi gerekmektedir. Kalay tabakası incelmiş cezvelerin kullanımı sağlık yönünde hayli zararlıdır.

Limon

Asitli limonun suyu ve tuz, sirkede olduğu gibi kararma ve oksitlenme için pratik yöntemdir. Ortadan ikiye kestiğiniz limona bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Cevzeyi limonla ovalayarak lekelerin temizlenmesini sağlayın. Lekeler çıkınca çokça su ile durulayıp tüy bırakmayan bir bez yardımı ile kurulama işlemine geçin.

 

Ketçap

Kulağa garip gelse de ketçap bakır yüzeyleri temizlemek için kullanabileceğiniz en etkili ve stabil ürünlerden biridir. Temiz beze bir parça ketçap sıkın ve karartıları ovalayın. Lekelerin çabucak temizlendiğini ve cezvenizin ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Temizleme işleminin ardından çokça su ile durulayın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Duş perdesi nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?