Hamilelikte üstüne görme belirtileri

Üzerine görme, düşük tehdidi olan haller dışında meydana geldiği zaman anneliğe hazırlanan kadının ve bebeğimizin sağlığı için bir ol...

 

Gebelikte kadınlarda görülebilen kanamalar genellikle üzerine görme olarak adlandırılır. Bu kanamaların üzerine görme biçiminde adlandırılmasının nedeni ise, bu kanamanın hamile olunmasına karşın adet kanaması görüldükten sonra yani adetin üzerine görülmesidir.

Üstüne Görmenin Anne Adayı ve Bebeğe Zararı Var Mıdır?

Üzerine görme, düşük tehdidi olan haller dışında meydana geldiği zaman anneliğe hazırlanan kadının ve bebeğimizin sağlığı için bir olumsuzluk yaratmaz. Fakat üzerine görmenin normal adetten ayırt edilememesi, gebeliğin zamanında anlaşılamamasına neden olur. Bu halde ise hamile olduğundan haberi olmayan anne adayı hem kendi sağlığı için aynı zamanda bebeğimizin sağlığı için gereken önlemleri zamanında alamayabilir. Misal olarak gebeliğin bilinmemesi halinde anne adayı zararlı alışkanlıklara sahip ise, radyasyona maruz kalıyorsa yahut hamilelik ve bebeğimizin gelişimi için negatif etkileri olabilecek ilaçlar kullanıyorsa, bu gibi negatif haller hamilelik sürecine bebeğimizin gelişimine negatif etkilerde bulunabilir. Bu gibi negatif durumlarla karşılaşmamak için kanamaların ve böyle zamanlarda görülebilen belirtilerin dikkatli biçimde takip edilmesi ve şüphelenilen hallerde doktora başvurulması gerekmektedir.

Üstüne Görmenin Belirtileri Nelerdir?

Üzerine görmede meydana gelen kanama ve vücudumuzdaki belirtiler normal adete göre bazı değişiklikler göstermektedir. Bu değişikliklere dikkatli olunması durumunda yaşananın normal adet değil de, üzerine görme olduğu anlaşılabilir. Üzerine görmedeki kanamanın rengi normal adet kanamasına göre daha açıktır. Bununla beraber üzerine görmedeki kanama miktarı da normal adete göre daha azdır. Üzerine görmede yaşanan karın krampları normal adete göre daha hafif seyrederken, göğüslerde meydana gelen dolgunluk da normal adet dönemine göre daha az olur. Ek olarak adet üzerine görme kanamaları, adet kanamalarına göre daha düzensiz yaşanırlar.

 

Gebelik döneminde üzerine görme türlü nedenlerden kaynaklanabilir. Anne adayında embriyonun rahim içine yerleşirken meydana getirdiği ve implantasyon kanaması adı verilen kanama, plasenta oluşumundan sonra progesteron seviyesindeki dalgalanmaya bağlı olarak görülebilen kanamalar veya düşük tehdidi gibi hallerde görülebilen kanamalar üzerine görmedir ve gebeliğin oluştuğu bilinmiyorsa bu haller anne adayı tarafından normal adet kanaması olarak değerlendirilir. Zaman zaman ise hamilelerde normal adet döngüsü olan 28 gün içerisinde bir rahimin programlı bir davranış göstererek kanamaya devam ettiği görülebilmektedir. Bu hal da üzerine görme olarak değerlendirilir. Çoğunlukla embriyonun rahim iç duvarına yerleştiği, döllenmeden sonraki 10. gün içinde yaşanır ve çoğu zaman anne adayı tarafından fark edilmeden geçmektedir ve çoğu anne adayında da bu hal görülmez.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Hamilelikte burun kanamasının nedenleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?