Balon perde nasıl kullanılır?

Balon perde tercihinde dikkatli olunması gerekli olan bazı noktalar vardır. Bunlardan biri, balon perdenin kullanılacağı pencerenin b...

 

Yaşantılarımızda modernleşme unsuru olarak çok evde eski perdelerden kurtulup daha şık denilebilecek çokca perde stiline gidilmiştir. Bunlardan biri de balon perdelerdir.

Balon perde tercihinde dikkatli olunması gerekli olan bazı noktalar vardır. Bunlardan biri, balon perdenin kullanılacağı pencerenin büyüklüğüdür. Balon perde kullanılacak pencerenin büyük olması gerektiği unutulmamalıdır. Zira küçük pencereler daha sade perdeleri kaldıracağı için balon perdenin küçük pencerelerde kullanımı hayli boğucu ve sıkıcı bir görüntü yaratacaktır. Kişiler eğer pencereleri büyükse balon perde seçme yoluna gitmelidirler. Aksi durumda daha sade perdeleri tercih etmelidirler.

Balon perde kullanımında uyum çok önemlidir. Gerek salon ile uyumu olsun gerekse perdenin kendi içerisindeki uyumu olsun balon perde tercihinde dikkatli olunması gerekli olan önemli sayılabilecek bir noktadır. Balon perde kullanılacak salonun hayli sade olması gerekmektedir. Balon perde, kendinde birtakım aksesuarlar bulundurduğu için salonunda bu tarzda olması hayli boğucu bir görüntüyü ortaya çıkaracaktır. Bundan hariç renk uyumu da hayli önemlidir. Perde eğer pastel tonlarındaysa salonda pastel tonlarında olmalıdır. Yine renkler arasındaki uyum da önemlidir. Mesela kırmızı bir salon takımına siyah balon perde hayli şık duracaktır. Veyahut pudra rengi bir salon takımına pastel mavisi bir salon perdesi iyi birer ikili olabilecektir. Balon perdenin salonla uyumu olduğu kadar kendi içerisindeki uyumu da önemlidir. Özel olarak yan şeritlerindeki renk ile perdenin ortasındaki rengin son derece uyumlu olması önemlidir. Örnek verilecek olursa kahverengi ortası olan bir balon perdenin yan şeritlerinin lacivert olması son derece sıkıcı olabilecektir. Orta ve yan şeritler birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olmalıdırlar. Bunun dışında yine orta ve yan şeritlerin ton uyumluluğu da önemlidir. Pastel bir orta kullanılıyorsa yan şeritlerin de pastel olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Balon perdeler genelde şıklık göstergesi olarak karşımıza çıksa da kullanımı ve temizliği açısından çok kişiye zorluk çıkarmaktadır. Lakin yine de bütün bu zorluklara katlanıp balon perdeyi seçme yoluna giden kişiler mevcuttur. Peki, bu kişiler balon perde seçmede nelere dikkat etmelidirler?

Balon perde kullanmada en büyük sıkıntı temizlik konusudur. Çünkü çokca evde perdelerin temizliği genel olarak çamaşır makinesi ile yıkamayla olur. Ama balon perde temizliği kuru temizleme ile yapılmalıdır. Tersi durumunda perdede bozulma meydana gelecektir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Küçük pencerelerde perde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?