Mürekkep lekesi gömlekten nasıl çıkar?

Cebinizde taşımaya alışık olduğunuz kaleminizin gömlek cebini boyadığını görmek hayli can sıkıcı bir hal olsa gerek! Zor lekelerin ba...

 

Cebinizde taşımaya alışık olduğunuz kaleminizin gömlek cebini boyadığını görmek hayli can sıkıcı bir hal olsa gerek! Zor lekelerin başında gelen mürekkep lekesinden kurtulmak için birkaç farkıl yöntem bulunmaktadır. Benzer lekeye birkaç değişik yöntemle müdahale etmeniz gerekebilir.

Gömleğinize yerleşmiş mürekkep lekesinden kurtulmak için neler yapılabilir?

Mürekkep lekesine sıcak su ile müdahale etmek, lekenin daha da inatçı hale gelmesine neden olur. Bu neden ile muhakkak gömleğinizi sıcak suya batırmayın.

Eğer mürekkep lekesi tazeyse her şeyden önce bir peçete vasıtasıyla mürekkebin fazlalığını emdirmeyi deneyin. Böylelikle suya girince akarak yayılacak olan fazla mürekkepten kurtulmuş olursunuz.

Daha sonrasında saç spreyini lekenin üstüne sıkarak bir zaman bekletin. Biraz bekleyince su ve sıvı çamaşır deterjanı karışımıyla lekenin üstüne tampon yapın fakat muhakkak lekeyi ovalamayın. Yoksa lekenin daha çok dağılmasına neden olursunuz. Daha sonrasında çok sıcak olmayan su ile yıkayın ve durulayın.

yirmi dk kadar beklettiğiniz gömleğinizi sudan çıkararak ılık su ile yıkayın ve durulayın. Leke çıkmamışsa işlem basamaklarını tekrarlamanız gerekir.

Bu aşamayı tamamlayınca bir su bardağı suyun içine 3 yemek kaşığı sıvı çamaşır deterjanı ekleyin. Çamaşır deterjanının ağartıcı içermediğinden emin olun. Gömleğinizin lekeli tarafını hazırlamış olduğunuz bu karışıma batıraraklekeli bölgenin tam olarak ıslanmasını sağlayın.

 

Mürekkep lekesinde etkili olduğu bilinen bir başka yöntem de lekenin üstüne saç spreyi sıkmak şeklindedir. Eğer mürekkep lekesi tazeyse önce lekenin üstüne bir peçete kapatmak suretiyle fazla mürekkebi kesinlikle gömleğin üstünden uzaklaştırın.

Ama bu yol, spreyin gömlek üstünde leke bırakma olasılığından ötürü biraz risk taşımaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Oje lekesi mobilyadan nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?