İştah açan besinler

İştah açıcı diğer bitki de çemen otudur. Fakat bu bitkinin çayının nasıl hazırlanması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. Tersi dur...

 

Çoğunluk kilo vermek için egzersiz yapıp her hafta perhize başlasa da kiloyla başı dertte olanların hiçbir zaman anlam veremedikleri bir de şişmanlamak isteyen kesim var. Bol kalorili beslenen, üç öğünden fazla yiyen ama hiç kilo almayanlar, şansını bir de bitki çaylarından yana deneyecekse tercihleri ne olmalı?

Çemen otu

İştah açıcı diğer bitki de çemen otudur. Fakat bu bitkinin çayının nasıl hazırlanması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. Tersi durumunda bayılma ve kusmaya neden olur. Çemen otunun çayını içmek isteyenlerin ilk yapması gerekli olan, bir bardak kaynamış suyun içine bitkinin tohumunu eklemek suretiyle 20-25 dakika demlenmesi için beklemektir. Bu çay, her yemekten sonra taze halde hazırlanıp içilebilir.

Tarçın

Lezzetiyle damakları şenlendiren tarçın, iştah açıcı özelliğinin yanında ek olarak benzer zamanda sindirim sistemiyle ilgili yaşanan problemlere da iyi gelir. Kilo almak isteyenlerin bolca tarçın kaynatıp içmesi önerildiği gibi ishal problemi yaşayanlar için de tarçın, ilaç gibi bir etkiye sahiptir.

Nar

İştah açıcı besinlerden biri de nardır. Asya ülkelerinde yemek yedikten sonra tüketilen nar, sindirimi hızlandırır. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak taze sıkılmış nar suyu içmek de iştahınızın açılmasına yardım etmektedir.

Yaban mersini

İştah açıcı özelliği olan yaban mersini, istendiği durumda taze sıkılmış halinin içine bal katılmak suretiyle veya yemeklerin içerisinde tüketilebilmektedir. Bilhassa ileri yaştaki kişilere önerilen yaban mersini, içerdiği vitaminler bakımından da vücut için yararlıdır.

 

Nane

Bağışıklık sistemini güçlendiren nane, benzer zamanda iyi bir iştah açıcıdır. Yaprakları taze olarak tüketilebildiği gibi çayı da içilebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Hazımsızlığa ne iyi gelir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?