Bahar alerjisi nasıl geçer?

Baharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlık olan bahar alerjisinden kurtulma yöntemleri...

 

Alerji nasıl bir hastalıktır?

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte çiçeklerde ki polenlerin havaya dağılması bahar alerjisi olan kişileri oldukça kötü etkilemektedir. Mart, nisan ve mayıs aylarında açan çiçeklerde ki polenlerin etrafa dağılması ile başlayan hapşırma, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, nezle, gözlerde sulanma, kaşıntı, gözlerde alerji ve alerjik nezle gibi belirtilerin görülmesi bahar alerjisine işarettir. Bunların yanı sıra nefes sıkışıklığı, astım belirtileri ve sık sık öksürme bahar alerjisi belirtileri arasında yer almaktadır.

Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir?

Bahar alerjisi belirtileri mart ayının girmesi ile birlikte kendini gösterir. Mart ayının gelmesi ile birlikte ilk olarak ağaç polenleri kendini gösterir. Nisan ve mayıs aylarında ise ot polenleri kendini göstermektedir. Buna bağlı olarak hangi polenlerin kişiyi etkilediği sağlık açısından belirlenmesi gerekmektedir. Bahar alerjisi ise 3 yaş üstü çocuklarda ve erişkin kişilerde görülebilen bir alerjidir. Genellikle toplumda %15-30 arasında görülmektedir.

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi ve bunun gibi bütün alerjik reaksiyonların tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğru teşhistir. Kişiye neyin dokunduğu, nelerin etki ettiği doğru olarak teşhis edilirse buna yönelik tedbirlerin alınması daha kolaydır.

Bahar alerjisinden korunmak çok kolay değildir. Çünkü bu süreçte polen salınımını kontrol etmek gerekmektedir. Bu süreçte polenlerden korunmak için bahar aylarında özellikle polen yayılımının fazla olduğu süreçte dışarıya gerekmedikçe çıkmayabilirsiniz. Dışarıya çıkmanız gerektiğinde güneş gözlüğü, şapka, paçalı ve uzun kollu kıyafetleri tercih ederek polenlerden korunabilirsiniz.

 

Bahar alerjisine karşı çok hassas olan kişiler ise dışarıya çıktığında maske takarak polenlerin vücuda temas etmesini engelleyebilir. Bahar alerjisi olan kişilerde teşhise göre beliren bulguların tedavi edilmesi için organlar üzerinde bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar doktor muayenesi ile kullanılmalıdır. Kullanılan bu ilaçlar yalnızca bahar alerjisine bağlı olarak ortaya çıkan şikâyetlerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar alerjinin kendisini tedavi etmemektedir. Bahar alerjisinin tedavi edilmesinde ise sadece alerji ımmuno terapisi denilen aşı tedavisi uygulanmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Alerji neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?