Yoğun bakım nedir?

Yoğun bakımda hastane personeli yatan hastaya ilaç tedavisinin yanında bakım tedavisi de vermektedir. Yoğun bakıma hasta ziyareti yas...

 

Kritik hastaların yaşamsal destek alma ihtiyacı olduğunda takip ve tedavisinin yapılma işlemine yoğun bakım denir. Yoğun Bakım Üniteleri ise bu işlemlerin uygulanabilmesi için hastanelerde özellikle tasarlanmış, ileri teknoloji ile donatılmış ve yetkin personelin çalıştığı bir kısımdır. Ünite kendi içerisinde çokca sağlık personeli ile beraber bir ekip olarak çalışır.

Yoğun Bakımdaki Ek Hizmetler Nelerdir?

Yoğun bakımda hastane personeli yatan hastaya ilaç tedavisinin yanında bakım tedavisi de vermektedir. Yoğun bakıma hasta ziyareti yasak olduğundan hastanızın bireysel ihtiyaçlarıyla hastane personeli ilgilenir. Bunların içerisinde temizlik ihtiyacı, tuvalet ihtiyacı ve beslenme gibi ihtiyaçların karşılanır.

Yoğun bakımın ortaya çıkışındaki en ehemmiyetli nokta reanimasyondur.Reanimasyon kavramı nedir dersek tekrar hayat verme olarak tanımlanabilir. Ama yanlış algı yaratılmaması gerekir.Yoğun bakım personeli hastalara ellerinden geleni yapıp onların onların en iyi biçimde bakım ve tedavilerini verip var olan hayat kalitelerinin artırılmasına çaba harcarlar. 

Yoğun Bakıma Gelen Hastanın Süreci Nasıl İşler?

Yoğun bakıma kabulü yapılmış olan hastanın doktor tarafından belirtilmiş zorunlu ihtiyaçları(solunum cihazı,monitör, ventilatör vb.) ve odası düzenlenmesi yapılmaktadır. Hastanın yoğun bakıma kabulünün öncesinde süreçte geliş yolu(acil,nakil) ve getiren personel ile kayıt işlemleri yapılmaktadır. Hasta yakınına gereken açıklamalar(klinik işleyişi, ziyaret saatleri ve şekilleri, ihtiyacı olabilecek malzemeler) yapılmaktadır. Daha sonrasında hastadan "Bilgilendirilmiş Onam" alınması ve yapılacak işlere rıza göstereceğinde dair kağıt imzalatılır. Sonrasında hastanın ateş, nabız, tansiyon takibi yapılmaktadır. Doktor istemine göre girişimler(damar yolu,satürasyon cihazı,kan tahlihleri,sonda vb.) tamamlanınca hastanın tedavisine başlanır.

 

Kimler Yoğun Bakıma Alınır?

Birinci derece öncelikli hastalar; Kalp ve solunum sistemine ait ciddi problemleri olan hastalardır. Misal vermek gerekirse ağır travmalı yaralanmalar, uzun zaman ve dikkatlice takip edilmesi gerekli olan hastalar, birincil ihtiyaçlarını karşılayamayan hastalar(solunum,kalp vb.) yoğun bakıma ilk başta dahil edilen hastalardır.

İkinci önceliğe sahip hastalar; Hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek gayesi ile yatırılacak hastalardır. Hastaların genel durumları iyidir. Yine bunuda örneklendirmek gerekirse ameliyat sonrası gelişebilecek sorunlara önlem olarak tutulan hastalar, birincil ihtiyaçlarını karşılayan ama tedavisinin özenle yapılması gerekli olan hastalar, vücutlarındaki yaralarının enfeksiyon kapma riski taşıyanlar ve bu hale özel bakım ihtiyacı olan hastalar bu grupta değerlendirilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sonda nasıl takılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?