Avrupa'da kayak yapılacak yerler

Fransa'da yer bulan kayak merkezi Megeve, Fransa'nın İsviçre ve İtalya sınırında bulunur. Bir Alp köyü olan bu bölüm 2350 metrelik bi...

 

Ekim şubat arası ayların gelmesi ile beraber kayak mevsimi de açılmaktadır. Özel olarak Alpler'deki kayak merkezleri ocak ve şubat ayı içinde ziyaretçi sayısını ciddi anlamda artırmaktadır. 

Fransa'da yer bulan kayak merkezi Megeve, Fransa'nın İsviçre ve İtalya sınırında bulunur. Bir Alp köyü olan bu bölüm 2350 metrelik bir pist yüksekliğine sahiptir. Merkezdeki kar oranının azalması halinde kar makineleri ile yapar kar oluşturulabilmektedir. Restorant yönünden da zengin olan bu bölümde 18.yüzyıl mimarisi kullanılmıştır. Bu pisti daha fazla orta düzeydeki kayakçılar tercih etmektedir.

Yurt dışarısındaki gözde kayak merkezlerinin başında Fransa, İtalya ve Avusturya'nın küçük dağ köyleri gelir. Bu ülkeler her sene binlerce turisti ağırlamaktadır. Alternatif olarak tercih edilen bölgeler ise; Makedonya, Bulgaristan ve Bosna Hersek'dir. Makedonya'nın başkenti olan Üsküp'de bulunan Mavrovo kayak merkezi Bistra Dağı'nın kıyısında yer alıp göl manzaralı otelleri ile hizmet vermektedir. 

Avusturya Alpleri'nin kıyısında yer bulan Iscghl, Avrupa'nın en büyük pistine sahip olan kayak merkezidir. O nedenden dolayı şurada yer bulan otellerin fiyatları yüksektir. Ocak ve şubat gibi aylarda türlü festivallere ev sahipliği yapan bölüm kış tatili yapmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği yerlerin başında gelir 

Bulgaristan'ın Bansko kayak merkezi önemli bulunan bir gelişme göstererek İsviçre ve Fransa ile rekabet edebilecek seviyeye gelmiştir. Pirin Dağları'nın eteklerinde yer bulan bu bölümde dünya kayak şampiyonası düzenlenmiştir. Bu merkezde pistlere ulaşmak için gondollar kullanılır. 2500 metre uzunluğuna sahip olan Tomba Pisti, her seviyeden kayak sever için pistler bulundurmaktadır. 

 

İtalya'da bulunan Cortina kayak merkezi 400 teleferik ve 1200 kilometrelik pisti ile Avrupa'nın son senelerde en fazla tercih edilen kayak merkezlerinden birisi olmuştur. Küçük kasaba olduğundan dolayı doğa ile iç içe olan bu bölüm, kültürel ve tarihi eserlere yönelik müzeleri de barındırmaktadır. 

St. Anton kayak merkezi, Avusturya'nın başkenti Zürih'e yakın bir noktada bulunur. 2001'deki Dünya Alp Disiplini Kayak Şampiyonası orada düzenlenmiştir. 260 kilometrelik bir piste sahip olan bu bölümde kayak sezonu mayıs ayının ortalarına kadar devam etmektedir. Müze ve otellerin bulunmuş olduğu bu merkezde doğa manzarası dikkat çekmektedir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Viyana turu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?