Tekir balığı nasıl temizlenir?

Tekir balığı eti çok nazik bir balıktır. Temizlerken yavaşça ve et bölümünü zedelemeden ayıklamak gerekmektedir. Ayıklamadan önce suy...

 

Lezzetiyle damaklarda eşsiz bir tat bırakan balıklardan birisi de tekir balığıdır. Kendine özel kokusu vardır. Genellkle barbunya balığı ile benzer renk olması ve tat olarak da çok benzemesinden ötürü ikisi biri birine karıştırılır. Tekir balığının en yağlı ve lezzetli olduğu zaman ekim ayıdır. Izgarası, tavası, buğulaması yapılmış olan bu balığı eğer satın aldığınız balıkçı ayıklamadıysa üzülmeyin. Ayıklamayı ya küçük bıçak kullanılarak veya elinizi kullanarak kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Tekir balığı nasıl ayıklanır ve temizlenir?

Tekir balığı eti çok nazik bir balıktır. Temizlerken yavaşça ve et bölümünü zedelemeden ayıklamak gerekmektedir. Ayıklamadan önce suyun altında parmaklarla üst bölgelerini nazik bir şekilde hırpalamadan ovalayarak pullarını akıtmak önemlidir. Balık biraz büyükçe ise küçük bıçak kullanılarak br kesme tahtası üstünde pullarını sıyırmak gerekmektedir.

Balık elle temizlenecekse hepsinden önce balığın işaret parmağı vasıtasıyla karnını yarmak ve parmağı içine sokarak üst bölümünden aşağıya kadar balığı koparmadan iç organları çekip almak gerekmektedir. İçinde kılçığına yapışmış olan kanlı ve siyah kısımlar suyun altında tam olarak temizlenerek süzülmek üzere süzgeçe konulur.

Balık bıçak kullanılarak temizlenecekse önce bıçakla karnını yararak iç kısmı güzelce boşaltılır. Kılçık üzerindeki kan pıhtısı ve siyah kısımlar da suyun altında temizlenir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Süt nasıl kesilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?