Varis çorabı nasıl temizlenir?

İster elde yıkama yoluna gidin, ister iseniz çamaşır makinesi kullanın yumuşatıcılardan uzak durun. Yumuşatıcılar, varis çorabının sa...

 

Gün içerisinde çok fazla ayakta kalan veyahut bu halin tam tersi devamlı oturmaktan kaynaklı hareket azlığından ötürü meydana gelen bir hastalık olan varis kimi hastalarda yalnızca görüntü olarak varlığını belli ederken kimilerinde hayli ağrı yapma özelliğine sahiptir.

Varis çorabı nasıl temizlenmelidir?

İster elde yıkama yoluna gidin, ister iseniz çamaşır makinesi kullanın yumuşatıcılardan uzak durun. Yumuşatıcılar, varis çorabının sahip olduğu forma zarar vermektedir.

Varis çorapları ılık suda deterjansız olarak sabunla yıkanmalıdır. Kalorifer peteği üstünde kurutmak veyahut çamaşır kurutma makinelerini kullanmak yerine serin ve kuru bir yere koyarak kurutun. Güneşten uzak kurutmak çoraplarınızın ömrünü uzatır.

Varis çorabınızı elde yıkamaya . Her gün yıkanan her ürün gibi çamaşır makinesi varis çoraplarınıza zarar verebilir. Bu neden ile elde yıkamayı tercih edin.

Eğer elde yıkamak sürekli mümkün olmuyorsa ve çamaşır makinesi kullanmak zorundaysanız o zaman elde yıkama programına ayarlayın ve çorabınızı 30 derecede yıkayın. Daha yüksek dereceler çoraplarınızın sahip olduğu özelliği bozar.

Varis çorabı günlük hayatınızı kolaylaştıran gündelik bir kıyafettir. Günün içerisinde devamlı kullanabileceğiniz için sık temizlenmesi gerekmektedir. Varis çorabınızı bir gün giydikten sonra muhakkak yıkamalısınız.

 

Varis çorapları varislerin tedavisinde daha doğrusu varislerin rahatlatılmasında başvurulan en basit yöntemdir. Varis çorabı, dışarıdan basınç uygular. Bu vesileyle bacaklarda birikmiş olan kanın cilt altındaki ve yüzeye yakın yerlerdeki damarlarda birikmesini ve pıhtılaşmasını engeller. Kan bundan dolayı aşağıdan yukarı doğru kolayca hareket eder. Sağladığı fayda ve rahatlama nedeni ile varis çorabı; hafif, orta dereceli ve ileri derecede varisi olanlar tarafından kullanılmalıdır.

Varis sıkıntısı en bilinen olarak öğretmenlerde, hemşirelerde, pazarlamacılarda, fazla kilolularda, devamlı seyahat edenlerde görülmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kırmızı koltuk nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?