Sumağın faydaları

Sumak bitkisi çoğu zaman kurutulup öğütülür ve baharat şekline getirilerek yemeklerde kullanılmaktadır. En fazla yakıştığı ve yaygın ...

 

Türk mutfağında, bir çok tür yemek ve salataya lezzet vermesi için kullanılan sumak, vermiş olduğu hafif ekşimtırak ve güzel tadın yanında ek olarak, insanların sağlığına getirdiği yararlar vesilesiyle de en gözde baharatlardan biri olmuştur. Genellikle de yemeklerini zengin baharatlar ile süslemeyi sevenler için, sumak hayli leziz ve sağlığa faydalı bir seçenektir. Türkiyede de çok bölümde kolayca yetiştirilebilen bu enfes bitkinin, insan vücuduna getirdiği pozitif etkileri konumuzda ele aldık.

Sumak Nasıl ve Nerelerde Kullanılır

Sumak bitkisi çoğu zaman kurutulup öğütülür ve baharat şekline getirilerek yemeklerde kullanılmaktadır. En fazla yakıştığı ve yaygın olarak kullanılmış olduğu yemek mantıdır. Sumağın ağır kokuları azaltması özelliği bulunmuş olduğu için sarımsaklı yoğurtla birlikte sıkça kullanılan baharattır. Şu nedenle soğan salatalarına da çoğunlukla sumak serpildiği görülmektedir. Ek olarak et yemeklerine vermiş olduğu lezzet ile vazgeçilmeyen baharatlardan biridir. Sumak, yemek ve salatalara vermiş olduğu hafif ekşi lezzetin yanında, süsleme için de kullanılmaktadır.

Sumağın İnsanların sağlığına Faydaları

Kan şekerini düşürücü etkisi bilinen sumak, şeker hastalarına önerilen gıdalardan birisidir.

Sumağın antioksidan özelliği vardır.

Ağız ve diş sağlığı bakımından da hayli faydalı olan sumak, kaynatılarak gargara yapılırsa ağız ve diş eti yaralarının iyileşmesine yardım edebilir, ek olarak diş ağrılarını hafifletir. Mikropları kırma özelliği olduğundan ötürü gargara yapıldığı zaman ağız ve boğazdaki iltihapların iyileşmesinde yarar sağlamaktadır.

 

Sumağın kanamaları durdurma özelliği vardır.

Sumak doğal ateş düşürücüdür. Ek olarak antiseptik özelliğiyle vücudumuzun mikroplardan arınmasına yardımcı olmaktadır.

İshal kesici özelliği bulunan sumak, sindirime de hayli yararlıdır. Fakat kabızlık problemi olanların bu baharatı aşırıya kaçmadan ve dikkatli tüketmesinde yarar var.

Fazla kullanımı tansiyonu yükselttiği için, tansiyon hastalarına sumak tüketmeleri önerilmez.

Sumak sodyum minerali açısından zengin besindir. Ek olarak karbonhidrat, yağ ve az ölçüde protein içermektedir.

Sumağın vücutta en fazla şifa vermiş olduğu bölümlerden biri midedir. Mide ekşimesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar çekenlere yemeklerinde sumak kullanmaları önerilmektedir. Ek olarak sumak iştah açıcı bir besin olduğundan dolayı kilo almak isteyenlere ve iştahsızlık sorun çekenlere yararlıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Böğürtlen çayı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?