Beyaz salon dekorasyonu nasıl yapılır?

Beyaz renk genel açıdan saflık, temizlik ve sadeliği temsil eder. O yüzden beyaz rengin kullanılmış olduğu dekoratif salonlarda o tem...

 

Beyaz salon dekorasyonu adından da anlaşılabileceği üzere beyaz rengin hakim olduğu modern tarzda bir dekorasyon modelidir. Beyaz rengin salonlarda kullanımı hayli ferah ve aydınlık görünüm kazandırır. Ek olarak beyaz renk kendi içerisinde bir çok anlama geldiğinden dolayı salonlara değişik anlamlar kazandırarak daha canlı ve dinamik tutar.

Beyaz renk genel açıdan saflık, temizlik ve sadeliği temsil eder. O yüzden beyaz rengin kullanılmış olduğu dekoratif salonlarda o temiz ve dingin hava hissedilir. Hayli huzur veren yapısı salonlarda şıklığın yanında psikolojik olarak bir rahatlama hissini de yaşatacaktır.

Duvar renklerinde de beyaz kullanımı aydınlık görünüm kazandıracaktır. Ama bütün mobilya ve duvarların derken tüm eşyaların beyaz olması doğru değildir. Bu halde eşyalar birbiri ardında kaybolacak, canlı görünüm sağlanmaya çalışırken hayli mat ve soğuk bir salon oluşmasına neden olabilecektir. Bu sebeple beyazın yanına değişik renkler kullanarak dekorasyon renklendirilip daha canlı bir duruma getirilebilir. Bilhassa bu noktada siyah-beyaz kontrast renklerin oluşturduğu dekorasyon modelleri hayli modern ve gösterişli olabilecektir. Beyaz duvarlarınızda kolonların siyah ile boyanması veyahut beyaz halının üzerine siyah dekoratif modellerin olması gibi beyaz üzerine hareketli siyah motifleri salona hayli şık görünüm getirecektir. Yalnızca siyah ile değil bu renklendirme beyaz-lacivert ya da beyaz-bordo gibi koyu ama canlı renkler ile de gerçekleştirilebilir.

 

Beyaz dekorasyon gerçekleştirilirken bazı detayların bilinmesi özenli ve şık görünüm için önemlidir. Aksi durumunda bu biçimde bir dekorasyon çok silik ve mat bir görüntüye sebebiyet verebilir.

Dekorasyona canlılık kazandırmak için bu kontrast renklerin kullanımının yanında ışıltılı ve parlak tonlarda avize, vazo, gümüşlük gibi aksesuarlarında tercih edilmesi daha gösterişli bir dekorasyon için tavsiye edilir.

Her şeyden önce beyaz dekorasyon yapılacaksa bu işe duvar ve mobilya renklerinden başlamakta yarar var. Kırık beyaz renkte ahşap mobilyalar salonlara şık görünüm kazandırmasının peşi sıra modern hava da yaratacaktır. Hassaten küçük salonlarda beyaz ağırlıklı dekorasyon salonu olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterecektir. Hele ki mobilyalarda kullanılan bu renk salon küçük olsa bile salonu hayli ferah ve canlı tutacaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Eviye nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?